RECENZJA KSIĄŻKI Odczuwanie i poznawanie. Jak powstają świadome umysły?

Otwarty dostęp

Bycie świadomym. To jedna z cech, którą przypisuje się ludziom. Jak jednak powstaje świadomość? Skąd się biorą nasze odczucia, emocje, potrzeby i myśli? Czy jako jedyni na tym świecie posiadamy te umiejętności? Na te pytania w swojej książce Odczuwanie i poznawanie. Jak powstają świadome umysły? odpowiada Antonio Damasio – jeden z najbardziej cenionych badaczy, który zajmuje się ludzkim umysłem.

POLECAMY

Książka odpowiada na pytania w jaki sposób powstaje ludzka świadomość, jak procesy biologiczne, psychologiczne i neuronalne łączą się i odpowiadają za powstawanie określonych emocji, odruchów, myśli i zachowań. Autor doskonale wyjaśnia różnicę między procesami poznawczymi i emocjonalnymi a samą świadomością, uczulając na to, że każdy z nas w sposób indywidualny odbiera otaczającą nas rzeczywistość.

Odczuwanie i poznawanie. Jak powstają świadome umysły? zachęca również do rozważań nad tym czy ludzie, jako jedyne istoty mogą być świadome, jak kwestia świadomości rozumiana jest w kontekście sztucznej inteligencji i czy w ogóle w takim przypadku możemy o niej mówić.

Myślę, że to ciekawa pozycja dla wszystkich tych, którzy chcą się zagłębić w procesy odpowiedzialne za powstawanie naszych myśli, tego co głębiej kryje się w ludzkiej psychice oraz znaleźć odpowiedź na pytanie jak funkcjonuje człowiek w tak różnorodnej rzeczywistości.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI