Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

1 sierpnia 2016

Radość

0 364

Istotą wszelkiej radości jest tajemnica. Jak wtedy, kiedy w gęstym lesie leżymy na młodym mchu i patrzymy między koronami drzew w sam środek wszechświata.

Zapytałem kilka zaprzyjaźnionych osób o to, co sprawia im radość. Ku mojemu zaskoczeniu odpowiedziały na to pytanie tylko kobiety. Mężczyźni odpowiadali dość zgodnie „czy ja wiem…”. Odpowiedzi kobiet były na tyle interesujące i skłaniające do refleksji, że postanowiłem się nimi podzielić.

Dla pierwszej źródłem radości są opowieści. Dla ludzi parających się słowem, opowieści są najlepszym pokarmem, a może tylko najlepszym surowcem na pokarm. Można z nich bowiem tworzyć wiele nowych opowieści. Można je zmieniać, ubarwiać, łączyć ze sobą w nowe całości. Z opowieści można tworzyć wiele nowych opowieści. Nie ma to końca. A jeśli ma, to nie można go przewidzieć. Alessandro Baricco zapewnia nas, że „Nie jesteś naprawdę skończony, póki masz w zanadrzu jakąś dobrą historię i kogoś, komu możesz ją opowiedzieć”.

Druga odpowiedziała, że radość dają jej podróże. Rzeczywiście podróżuje ona bez przerwy. Była wszędzie tam, gdzie warto być i gdzie sam chciałbym być, ale pewnie już nie zdążę. Jej podróże nie są drogą stąd tam. Podróż, to podróż – mówiła mi. Ciągle trwa. Bo prawdziwa podróż to nie droga z miejsca do miejsca. Prawdziwa podróż jest jak prawdziwa opowieść – nigdy się nie kończy. I tak jak z opowieściami – jedni zaczynają, inni kontynuują i będą to robić (jak wielka sztafeta) przez wieki, tak samo z podróżami: zawsze ktoś jest w podróży. Nieważne, że ciągle ktoś inny – podróż tak czy inaczej jest nasza, wspólna. Końca podróży też przewidzieć nie można. Ryszard Kapuścińsk...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy