Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

13 lipca 2016

Pułapki przyjemnej iluzji

0 618

Kilka maili, dwa czaty i Ona już się w Nim zakochuje. SMS-y na dzień dobry i dobranoc... i jedno z nich już planuje wspólną przyszłość, choć drugie unika kontaktu twarzą w twarz. Dlaczego niektórzy tak łatwo i tak mocno angażują się w internetowe znajomości?

Edyta i Tomek
Edyta poznała Tomka na imprezie. Bardzo jej się spodobał i był nią wyraźnie zainteresowany – często tańczył z Edytą i ją komplementował. Umówili się na spotkanie, miło spędzili razem czas, świetnie im się ze sobą rozmawiało. Przed wyjazdem Tomka do pracy za granicą spotkali się jeszcze kilka razy. Później utrzymywali kontakt mailowy i przez Skype’a. Tomek często pisał do Edyty, a w tych listach bardzo ją dowartościowywał. Ich rozmowy były głębokie, dotyczyły przyszłości – życia rodzinnego i zawodowego. Tomek, tak jak Edyta, uwielbiał dzieci i chciał mieć w przyszłości dużą rodzinę. Był radcą prawnym, więc po powrocie z zagranicy chciał otworzyć kancelarię. Edyta planowała w przyszłości przez pewien czas poświęcić się prowadzeniu domu i wychowywaniu dzieci, a potem wrócić do pracy w swoim zawodzie. Oboje lubili wędrówki po górach, małe przytulne knajpki. Okazało się, że mieli wielu wspólnych znajomych.

Sympatia Edyty do Tomka szybko przemieniła się w uczucie. Miała poczucie bliskości emocjonalnej i darzyła go dużym zaufaniem, chociaż znali się krótko. Bardzo tęskniła za spotkaniem, nie mogła doczekać się świąt i przyjazdu chłopaka. Spotkali się wtedy kilka razy i Tomek znów wyjechał na rok. Przez ten czas utrzymywali ze sobą kontakt mailowy. Tomek przedłużył pobyt, bo chciał więcej zarobić na rozkręcenie włas[-]nego biznesu w Polsce. Edyta była szczęśliwa, kole[-]żanki zazdrościły jej chłopaka z poważnym podejściem do życia. Niecierpliwie czekała na kolejne święta, ale Tomek nie przyjechał, bo firma, w której pracował, pozyskała duże zamówienie i musiał się w nie mocniej zaangażować.

Pocieszał Edytę, że dzięki temu sporo zarobi i szybciej wróci do kraju. Zaprosił ją do siebie na wakacje, ale miała ważne egzaminy i nie doszło do spotkania. Tomek nie przyjechał do Polski po wakacjach, bo wziął więcej zleceń w firmie, by zarobić na leczenie ojca. Edyta rozumiała to, ale chciała jak najszybciej spotkać się z Tomkiem. Ten jednak kontaktował się z nią coraz rzadziej, więc straciła cierpliwość i dała upust negatywnym emocjom w mailach. Tomek przestał odpisywać. Edyta zaczęła dopytywać wśród jego rodziny i znajomych, co się z nim dzieje. Któregoś dnia dowiedziała się, że był przez kilka dni w Polsce. Dzwoniła do niego, ale nie odbierał telefonu, zapytała w mailu, dlaczego się z nią nie skontaktował, ale nie dostała odpowiedzi. Edyta czuła się oszukana i zlekceważona, porzucona przez ukochanego bez słowa.

Adam i Monika
Adam jest żonaty od ponad dziesięciu lat. Ma dwoje dzieci, które bardzo kocha. Żona również jest dla niego bardzo ważna, chociaż od pewnego czasu trudno im się ze sobą porozumieć. Adamowi czegoś brakuje w ich związku. Żona ciągle ma do niego pretensje, krytykuje go, a on nie ma sobie nic do zarzucenia – ciężko pracuje, by utrzymać rodzinę. Zaczął zwierzać się ze swoich problemów Monice, koleżance z pracy, atrakcyjnej rozwódce. Bardzo polubił te rozmowy, bo Monika zawsze potrafiła wytłumaczyć, o co chodzi jego żonie, dzięki czemu przez pewien czas w domu Adama było spokojniej. Jednak po kolejnej kłótni z żoną i kilku cichych dniach coraz częściej zostawał w pracy do późna.

Monika też miała dużo pracy, więc dotrzymywali sobie towarzystwa i często rozmawiali o życiu, po pracy często ze sobą esemesowali. Monika podobała się Adamowi, chętnie z nią flirtował, czasem nawet myślał o tym, jak by im było razem. Któregoś dnia Monika przyszła do biura wyraźnie przygnębiona, nie wiedziała, jak rozwiązać poważny problem rodzinny – w pewnym momencie rozpłakała się i przytuliła do Adama, który ją pocieszał. Niedługo po tym zdarzeniu żona odkryła, że Adam dostawał od Moniki SMS-y. Mężczyzna zaprzestał kontaktów z koleżanką. Nie rozmawiali ze sobą nigdy o tym, dlaczego ich relacje zmieniły się. Tym bardziej że Adam zmienił pracę. Od tej pory już nigdy się nie kontaktowali.

Uczucia bez konfrontacji
Skąd takie nieporozumienia w życiu Edyty i Adama? Dlaczego bliscy sobie ludzie zerwali kontakt?
Edyta przypomniała sobie podobną sytuację z dzieciństwa. Jej relacje z ojcem były trudne. Rodzice rozwiedli się, gdy miała kilka lat. Ojciec założył nową rodzinę, a jego kontakt z Edytą był bardzo ograniczony z powodu konfliktu z jej matką. W okresie dorastania Edyta nieraz pragnęła się z nim spotkać, dzwoniła. Ojciec obiecywał spotkania, ale rzadko dochodziły do skutku, bo nie potrafił porozumieć się z matką Edyty albo był zajęty pracą i swoją nową rodziną. Jednak w rozmowach zawsze zapewniał córkę o swojej miłości, mówił, że jest dla niego bardzo ważna. Jako dziecko i nastolatka Edyta doświadczyła opuszczenia w relacji z ojcem, jej potrzeby emocjonalne zostały zaniedbane.

Gdy Edyta zaczęła analizować swoją relację z Tomkiem, uświadomiła sobie, że z jego strony nie padła nigdy deklaracja dotycz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy