Psychoterapia online - czy to już czas?

Materiały PR

Terapia online zdobywa coraz więcej zwolenników. Jaka formę może przybierać? I przede wszystkim, czy jest skuteczna? Przeczytajcie o tym, na przykładzie historii trzymsie.pl. Dowiedz się, jak wyglądała pomoc psychologiczna w internecie 10 lat temu i dzisiaj.

Serwis trzymsie.pl założono 10 lat temu, w celu zwiększania świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych. Projekt wsparty został przez Uniwersytet Jagielloński i jego program pomocy studentom z zaburzeniami - Konstelację Lwa. Trzymsie.pl agregowało historie osób, zmagających się zaburzeniami takimi jak: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, czy schizofrenia. Szczególnie wartościowe były relacje, jak danym osobom udawało się wygrać z chorobą.

POLECAMY

Jedną z nich była historia blogera o pseudonimie Paolo Jones, która stała się inspiracją dla zmiany formuły funkcjonowania trzymsie.pl

"Historie takie jak ta Paolo Jonesa pokazały nam, jak dużo jest jeszcze do zrobienia w Polsce jeśli chodzi o leczenie zaburzeń natury psychicznej. Nasz serwis społecznościowy zrobił dużo dobrego w zwiększaniu świadomości społecznej na temat zaburzeń, inspirowania się nawzajem przez użytkowników krzepiącymi historiami, ale brakowało w nim realnego rozwiązywania problemów. Dlatego zdecydowaliśmy się zmienić formułę na centrum psychoterapii online. Centrum, które idealnie odpowiada na problemy osób podobnych do tych, które dzieliły się na naszej stronie swoimi przejściami"- mówi Piotr Chełchowski, założyciel trzymsie.pl.

Owa droga blogera Paolo Jonesa się od, trwającego 4 lata, totalnego zagubienia. Objawy fizyczne zaburzeń lękowych skłaniały go do wędrowania od lekarza do lekarza. Gdy zaś w końcu zdecydował się udać do psychoterapeuty, nie wiedząc wiele o samej psychoterapii, skończył u osoby niedopasowanej doświadczeniem i nurtem do jego problemu. Ta terapia trwała 2 lata i tylko pogorszyła jego stan. Dojeżdżał na nią 2 razy w tygodniu 140 km.

Po tych 2 latach trafił ostatecznie do innego, dobrze dopasowanego terapeuty, który rozwiązał jego problem w pół roku.

"Uważam, że jest to idealny moment na rozpowszechnienie się formuły terapii online - przy coraz większej mobilności społeczeństwa, ale jednocześnie przy ugruntowanych już dowodach, że psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym (a taką praktykujemy w trzymsie.pl) nie traci na skuteczności względem terapii stacjonarnej*" - mówi Chełchowski - "Największą satysfakcję dają nam w trzymsie.pl wyleczone przypadki osób pochodzących z małych miejscowości, wsi lub mieszkający na emigracji, które nie miałyby szans znaleźć dobrze dobranego terapeuty na terapię stacjonarną" - dodaje.

*"Delivery of Evidence-Based Psychotherapy via Video Telehealth"

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI