Psychopaci u władzy?

inne

U kandydatów na urząd prezydenta USA stwierdzono cechy osobowości psychopatycznej - donosi The Telegraph. Czy to oznacza, że powinniśmy się ich bać?

Dr Kevin Dutton, wykładowca i badacz z Wydziału Psychologii Eksperymentalnej University of Oxford postanowił zbadać znane osoby - zarówno żyjące współcześnie, jak i historyczne - przy pomocy testu psychologicznego PPI-R (Psychopathic Personality Inventory -Revised: Kwestionariusz Osobowości Psychopatycznej, wersja poprawiona). Narzędzie to pozwoliło na przyznanie każdej z badanych osób konkretnej wartości punktowej, która wskazuje na poziom wystepujących u nich cech psychopatycznych. O efektach tego eksperymentu napisał dziennik The Telegraph. Wyniki badań stały się głośne, ponieważ wśród przebadanych współczesnych celebrytów znaleźli się kandydaci na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych: Hilary Clinton i Donald Trump. Oboje uzyskali zaskakująco wysoki wynik. Clinton ze 152 punktami uklasyfikowała się pomiędzy dwoma cesarzami: Napoleonem (153) i Neronem (151). Kontrowersyjny kandydat Republikanów z wynikiem 171 zyskał więcej punktów niż Adolf Hitler (169).

POLECAMY

Powyższa informacja nie zabrzmi być może tak bulwersująco, jeśli dodamy, że wysoki wynik uzyskały również autorytety religijne, takie jak Jezus Chrystus i św. Paweł (obaj po 157 punktów). Jak twierdzi autor badań, większość osób, którzy byli liderami jakiejś społeczności lub ruchu, niezależnie, czy chodzi o dziedzinę życia społecznego, polityki czy biznesowego, w tego typu badaniach uzyskują wyższe wyniki niż osoby, które nigdy nie pełniły takiej funkcji.

Kevin Dutton wyjaśnia: „Wyniki testu PPI-R nie mówią nam, że ktoś jest lub nie jest psychopatą. Narzędzie to pozwala na punktowe ocenienie ośmiu cech, które składają się na charakter psychopatyczny.
Niektóre z tych cech, takie jak odporność na stres czy nie uleganie lękom, mogą być nawet pozytywne. Inne: przerzucanie odpowiedzialności i nie myślenie o przyszłości zakwalifikujemy raczej jako wady. Z kolei pewna nieczułość, tendencja do nie wchodzenia w bliskie relacje, w przypadku liderów ruchów ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Zarówno przywódcy wybitni, jak i ci, których wspominamy jako okropnych, w teście cech psychopatycznych osiągają wyższe wyniki niż reszta populacji. Właśnie odpowiednia mieszanka tych cech odpowiada za osiągnięcie sukcesu.
Na przykład, ktoś, kto uzyskał dużo punktów za umiejętność wpływania na...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI