Psychologiczne aspekty zaciągania długów - scenariusz

Wstęp

Konspekt ten został wyróżniony w konkursie magazynu psychologicznego „Charaktery” na scenariusz lekcji z wykorzystaniem edukacji psychologicznej.

Joanna Badowska-Kionka jest nauczycielką w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Gliwicach. Uczy przedsiębiorczości.

Poziom nauczania: szkoła ponadgimnazjalna
Czas trwania: 45 minut
Cele: Uczeń:
– wskazuje czynniki ekonomiczne, którymi powinien kierować się konsument, podejmując decyzję o zaciągnięciu długu;
– identyfikuje czynniki pozaekonomiczne (psychologiczne), którymi kieruje się konsument, podejmując decyzję o zaciągnięciu długu;
– wyjaśnia wpływ i rolę czynników psychologiczno-społecznych w procesie podejmowania decyzji;
– podaje przykłady sytuacji, w których czynnik/czynniki psychologiczne „pokonały” racjonalne czynniki ekonomiczne oraz prawdopodobne skutki takich zachowań
Formy i metody: prezentacja multimedialna, dyskusja
Lekcja może być podsumowaniem cyklu zajęć dotyczących zaciągania kredytów przez gospodarstwa domowe. Punktem wyjścia do lekcji jest założenie, że uczeń potrafi: zdefiniować, czym jest kredyt, odróżnić kredyt od pożyczki, wskazać koszty zaciągania długów (obliczyć proste odsetki, prowizje, przeliczyć ratę), zdefiniować zdolność kredytową, wskazać dokumenty kredytowe i wyjaśnić ich znaczenie w procesie podejmowania decyzji. Celem lekcji jest uświadomienie uczniom, że konsument, podejmując decyzję o zaciągnięciu długu, bardzo często kieruje się czynnikami pozaekonomicznymi, wynikającymi z ludzkiej psychiki i wpływu społecznej grupy odniesienia.

Przebieg lekcji

Nauczyciel nawiązuje do poprzednich lekcji, podczas których omawiano problematykę kredytów i pożyczek, zwracając uwagę, że obie formy skutkują powstaniem długu. Następnie zadaje pytanie, zapisując je na tablicy: „Jakimi czynnikami powinniśmy się kierować, rozpatrując decyzję o zaciągnięciu długu?”. Uczniowie podają czynniki, które nauczyciel zapisuje na tablicy: wysokość dochodów gospodarstwa domowego, wysokość ewentualnego długu, obciążenie budżetu w skali miesiąca, wysokość odsetek itp.

Nauczyciel zadaje kolejne pytanie, zapisując je na tablicy: „Czy przeciętny konsument zawsze kieruje się racjonalnymi czynnikami, chcąc zaciągnąć dług?”. Uczniowie podają czynniki, a nauczyciel zapisuje je na tablicy:
chęć posiadania rzeczy bez względu na jej cenę, potrzeba pokazania otoczeniu, że stać nas na daną rzecz itp. Nauczyciel zwraca uwagę, że bardzo często w procesie podejmowania decyzji o zaciągnięciu długu kierujemy się różnymi czynnikami psychologic...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI