Psychologia w szkołach

Wstęp

W Polsce psychologia jako przedmiot szkolny nie istnieje. W innych państwach miewa się znacznie lepiej.

Psychologia nie traci na popularności. Co roku należy do najbardziej obleganych kierunków, coraz więcej ludzi korzysta z usług terapeutów. W wielu krajach za tą popularnością psychologii nadążają programy edukacyjne, oferując różnorodne zajęcia. Przyjrzymy się niektórym z nich, a potem pochylimy się nad psychologią w polskiej szkole.

Anglia

W angielskim systemie szkolnictwa psychologia jest zaliczana do przedmiotów fakultatywnych. Uczniowie mogą ją wybierać na tzw. drugim poziomie nauczania (secondary education) i w wieku 15–16 lat zdawać w ramach dużego egzaminu, zwanego General Certificate of Secondary Education (odnosząc go do polskich realiów, moglibyśmy go nazwać „małą maturą”). Wyboru psychologii uczniowie mogą też dokonywać na ostatnim etapie edukacji szkolnej i zdawać ją na egzaminie kończącym naukę w szkole (odpowiednik naszej matury).
Kurs w angielskich szkołach obejmuje zarówno zasady metodologii prowadzenia badań, jak i podstawowych działów psychologii: społecznej, klinicznej, zdrowia, sportu, edukacji i sądowej. Uczniowie poznają też zasady prowadzenia dysput i pisania prac naukowych. Mają także wiele zajęć praktycznych, w trakcie których pod opieką nauczyciela prowadzą zaprojektowane przez siebie eksperymenty.

Fran...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI