Psychologia w służbie projektowania stron internetowych

Styl życia

Codzienne życie większości ludzi na świecie przebiega przy użyciu Internetu. Używamy go do pracy, rozrywki czy nauki i dość trudno jest dziś wyobrazić sobie powrót do czasów, gdy większość naszych aktywności miała miejsce offline.

POLECAMY

To powoduje, że strony internetowe, jako podstawowe medium komunikacji w sieci, nieco spowszedniały – uważa się je za coś oczywistego, łatwego do wykonania i niezbyt ważnego. Z drugiej strony, w biznesie można zaobserwować trend odwrotny. Wielkie firmy wiedzą, że małe szczegóły w budowie witryny mogą przesądzić o losie wielomilionowych kontraktów i zamówień. Dzięki temu, do pracy nad tworzeniem serwisów internetowych zaproszono psychologów i kognitywistów. Ze świetnym, mierzalnym, skutkiem.

Rozpocząć od dobrej strony

Tworzenie witryn internetowych to jeden z najczystszych przykładów prawdziwego designu, gdzie forma estetyczna wynika z funkcji. Wbrew powszechnemu przekonaniu, strony www nie muszą być „ładne” (cokolwiek to znaczy) – ważne jest tylko to, aby dobrze spełniały zadanie, jakie przed nimi postawiono. Przykładowo, jeśli celem jaki przyświeca zleceniodawcy jest zachęcenie użytkowników do zakupu książki, szata graficzna nie odegra większej roli – świetnie natomiast sprawdzi się odpowiednio zredagowany tekst i, przede wszystkim, duży przycisk prowadzący do zamówienia danej pozycji poprzez sklep internetowy.

Według agencji reklamowej Media River, projektowanie stron internetowych zaczyna się od opracowania dobrego briefu, tzn. dokumentu w którym zostaną spisane wszystkie oczekiwania odnośnie działania witryny i tego, jaki ma wywrzeć wpływ na swoich gości. Posiadając takie założenia, stosunkowo łatwo jest ocenić, czy dane rozwiązanie estetyczne lub funkcjonalne zbliża wykonawcę do wypełnienia tych celów, czy nie. Trafności podejmowanych decyzji można być pe...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI