Prosty sposób na trzy popularne zupy

Otwarty dostęp Materiały PR

Dziś stanowią podstawę obiadu, a często sam obiad, gdy ugotujemy zupę gulaszową, krupnik z mięsem czy pieczarkową z ziemniakami. Są idealne na lato, lekkie, a zimą rozgrzewające. A przy tym proste w przygotowaniu i smaczne.

Zupa jest tak stara jak garnki, a według niektórych jeszcze starsza. Bo pierwsze zupy być może przygotowywano w wydrążonym kamieniu. Początkowo zupy nie były tak treściwe jak obecnie. Gotowano je na bazie ryb, mięsa i ziół. Z czasem zaczęto dodawać do nich warzywa i tak powstały zupy, które doskonale znamy i gotujemy na co dzień.

POLECAMY

Pomidorówka z ryżem - księżna wśród polskich zup

Miano królowej należy się rosołowi, ale zaraz po nim jedną z najpopularniejszych zup jest właśnie pomidorówka. Prosta zupa, smaczna, treściwa, którą można przygotować na różne sposoby. Niektórzy wykorzystują tradycyjny przepis na zupę pomidorową z ryżem, a inni sięgają po zmodyfikowane przepisy. Pomidorówkę można podać z makaronem, co szczególnie może przypaść do gustu najmłodszym. W trakcyjnym wydaniu wystarczy przygotować wywar mięsno- warzywny, dodać koncentrat i ryż, gotować, aż ryż będzie odpowiedni.

Kalafiorowa - królowa sezonu

Gdy kalafior pojawia się na targach i w sklepach, warto korzystać z jego dobrodziejstw. Kalafior jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy. A sama zupa może wystarczyć na obiad, w zależności od dodatków. Przepis na zupę kalafiorową jest bardzo prosty i szybko się ją robi. Dlatego jeśli nie masz pomysłu, a kalafior tak, to jest to dobra opcja. Przygotuj bulion warzywny bądź mięsno warzywny z kalafiorem. Wszystkie warzywa można wcześniej podsmażyć. Na koniec wystarczy dodać śmietanę. A jeśli wolisz zupy mniej kaloryczne, zastąp śmietanę jogurtem. Natomiast gdy ma być ona bardziej treściwa, możesz zagęścić ją mąką. Zupę kalafiorową podaje się z grzankami bądź makaronem, a jeśli jest dużo warzyw, to nie są konieczne.

Grochówka - pożywna, tradycyjna, smaczna

Może nie jest ulubioną zupą dzieci, ale to tradycyjna polska zupa. Grochówka ma bardzo długą historię, sięgającą czasów przed naszą erą. A jej atutem są łatwo dostępne składniki i niepowtarzalny smak. O ile tradycyjny przepis na grochówkę nie może obejść się bez wędzonego dodatku mięsnego, to już powstały wersje wegetariańskie. W podstawowej wersji do przygotowania grochówki potrzebny jest oczywiście groch łuskany, wędzonka, czosnek, majeranek, ziemniaki. W zależności od upodobań smakowych, można dodać liść laurowy i ziele angielskie.

Warto jeść zupy, bo są cennym źródłem witamin i mikroelementów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI