Proste prawdy o snach

Wstęp

Każdej nauce towarzyszą przeróżne mity, przesądy i przekonania. Trudno jednak znaleźć taką, która dorównywałaby pod tym względem psychologii. Chcemy chociaż niektóre z tych ciągle żywych mitów i przekonań zdemaskować. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć cykl artykułów, który będzie temu poświęcony (zaczynamy od snów).

O pomoc poprosiliśmy najwybitniejszych psychologów. Na pewno wielu naszym Czytelnikom pomogą nie tylko zmodyfikować ich poglądy, ale też sprawią, że psychologia wreszcie przestanie być traktowana jako rodzaj wiedzy pokrewnej astrologii i horoskopom, a umocni się na pozycji poważnej i praktycznej dziedziny wiedzy.

Niektórym ludziom nigdy nic się nie śni lub miewają sny bardzo rzadko.
Prawdą jest, że często nie pamiętamy żadnego snu z ostatniej nocy, nie znaczy to jednak, że nic nam się nie przyśniło. Wiadomo już od ponad pół wieku, że marzeniom sennym towarzyszą tzw. szybkie ruchy gałek ocznych, które pojawiają się od trzech do sześciu razy w ciągu każdej nocy. Dlatego możemy przypuszczać, że marzenia senne pojawiają się co noc, mimo iż osoba po przebudzeniu nie pamięta żadnego snu. Za słusznością tego wniosku przemawia następujący fakt: ci, którzy twierdzą, iż nie mają żadnych snów – obudzeni podczas fazy szybkich ruchów gałek ocznych, będą opowiadać, co im się przed chwilą śniło.

Sny są czarno-białe.

Wyniki badań laboratoryjnych w...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI