Projekt, który łączy świat

Wstęp

Edukować to znaczy zasiać, zebrać i znowu zasiać. Projekt „Czytając z Hanką” sieje ziarna tolerancji, zbiera wrażliwość młodych ludzi na zło i znowu sieje ich zaangażowanie w przełamywanie uprzedzeń i przesądów rasowych. Działa już w Brazylii, Indiach i w Polsce.

Regina Koenigstein jest dziennikarką, specjalizuje się w edukacji z zakresu zdrowia publicznego. Mieszka i pracuje w São Paulo (Brazylia). Jej dziadkowie byli żydowskimi emigrantami z Kielc.

Co motywuje nauczyciela Lakshmiego do głośnego czytania Listów z getta, pisanych w czasie wojny przez nastoletnią Hankę Goldszajd z Kielc, grupom uczennic żeńskiego liceum w indyjskim Bangalore? A na drugim końcu świata co motywuje Angelicę Peixoto, dyrektorkę prywatnej szkoły Delta w brazylijskim Bebedouro, do tego, aby jej szkoła jako pierwsza na świecie wprowadziła projekt „Czytając z Hanką, żeby nie
zapomnieć”?

POLECAMY

Projekt był także sprawdzany w rządowej szkole Paraíso Cavalcanti w Bebedouro. Spotkał się z przychylnością dyrekcji i nauczycieli, którzy w ciągu dwóch lat będą go systematycznie wprowadzać. Urzędnicy z kuratorium oświaty również wysoko ocenili projekt i dzięki temu może on trafić do wszystkich szkół w okręgu Jabotical.
Tą samą motywacją, co nauczyciele z Bangalore i Bebedouro, kierowała się Aleluia Heringer, dyrektorka Colegio Santo

Agostinho w Belo Horizonte (stolica stanu Minas Gerais). Zadecydowała, że od początku 2014 roku w jej szkole będzie prowadzony projekt, inspirowany Listami z getta. To samo zrobił profesor Robeto Antunes z jednej ze szkół w Rio de Janeiro.

To jedyne w swoim rodzaju porozumienie przyciąga nauczycieli i profesjonalistów nie tylko z Brazylii, ale z całego świata, np. wrażliwą prawniczkę Marię Martę Dias czy profesora Michela Frellera, który otworzył drzwi brazylijskiej wspólnoty żydowskiej, poczynając od dwóch szkół w São Paulo: Renascença oraz Bialik. Obie uwzględniły już projekt w planach na nowy rok szkolny.

Wielu brazylijskich nauczycieli i pedagogów chce wiedzieć jak najwięcej o naszym projekcie i zapowiada, że po wakacyjnej przerwie (trwa od początku grudnia do początku lutego) z pewnością do niego wróci (piszę ten tekst pod koniec grudnia, więc jeszcze nie wiem, ilu z nich dotrzyma obietnicy). Interesują się nim także specjaliści spoza Brazylii, np. José Nelson da Silva, dyrektor szkoły średniej w USA, który potwierdził, że w 2014 roku chce wprowadzić projekt w swojej szkole i przetłumaczyć książkę. „Książka Hanki idealnie pasuje do naszych planów i do planów naszego kuratorium”, wyjaśnia. Swoje zainteresowanie wyraziły też szkoły z Kanady i Izraela.

Skłonienie młodych ludzi z różnych krajów do refleksji nad uprzedzeniami, dyskryminacją i wartościami etycznymi w świecie niepokojonym wojnami i tzw. kulturowym rasizmem – to nasza główna motywacja. Ona też popchnęła naszą niestrudzoną koordynatorkę pedagogiczną, Marię Inês Nocite, do podróżowania po całej Brazylii, a także po Europie w towarzystwie prawnika Saulo Oliveiry, który na Sorbonie ukończył studia z zakresu prawa międzynarodowego, ze specjalnością prawa emigrantów. Celem ich podróży jest przekonanie władz oświatowych Niemiec, Francji i Włoch do wprow...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI