Pracujesz tak jak jesz

Wstęp

Sokrates powiedział, że człowiek nie żyje po to, aby jeść, ale je po to, aby żyć. Nawyki żywieniowe - co i jak jemy - mogą sprawić, że ani się obejrzymy, jak minie pięć czy sześć lekcji. Wszystko zależy od wyboru: zbilansowana dieta czy buła ze szkolnego sklepiku.

Według dr. Boyda Eatona z Emory University wzorce żywienia, które kształtowały nasz mózg w ciągu ewolucji, przeszły pewne modyfikacje. Dieta człowieka z epoki kamienia łupanego składała się w dwóch trzecich z owoców, warzyw, orzechów, miodu oraz roślin strączkowych, a w jednej trzeciej z chudego mięsa, ryb, dzikiego ptactwa, małży i jaj. Dziś nasza dieta jest zupełnie inna; dołączyły do niej „nowe” produkty, jak płatki, biały cukier, nabiał, alkohol i tłuszcze.

Dbaj o mózg

POLECAMY

Mózg waży tylko 1300–1500 gramów. To niewiele w stosunku do masy całego ciała. Ale ten stosunkowo nieduży organ zużywa około 20 proc. wszystkich kalorii, jakie dostarczamy organizmowi. To dlatego nasza dieta tak bardzo na niego wpływa. Co zatem jeść, żeby mózg działał sprawnie i szybko?

Umiejętność koncentracji, wyjątkowo ważna dla nauczyciela, zależy od dobrego przepływu informacji między komórkami mózgu. Do właściwego funkcjonowania potrzebują one węglowodanów, głównego źródła energii, oraz tlenu do ich spalania. Zboża, owoce i warzywa to główne źródło węglowodanów, redukowanych w procesie trawienia do cukrów prostych. Trzeba zadbać o to, aby poziom węglowodanów w organizmie utrzymywał się w pewnych granicach. Jeśli jego wahania są zbyt duże, dochodzi do zawrotów głowy, mentalnego chaosu, a nawet omdleń.

Węglowodany usprawniają również wchłanianie specyficznego aminokwasu, tryptofanu, który w mózgu przekształcany jest w serotoninę – hormon wpływający na nasz nastrój. To dlatego około 30 minut po zjedzeniu czegoś słodkiego zaczynamy się odprężać i uspokajać. Ten efekt utrzyma się przez kilka godzin, ale potem może nastąpić dość gwałtowny powrót do poprzedniego stanu. Oczywiście można wtedy znowu zjeść jakiś łakoć, ale w dłuższej perspektywie raczej nie wyjdzie nam to na zdrowie. Lepiej sięgnąć po białka, które potrafią utrzymać cukry na stałym poziomie. Białka znajdujemy przede wszystkim w mięsie, rybach, produktach mlecznych. To ważne „cegiełki” konstrukcji prawie każdej komórki ciała.
Warto też wspomnieć o tłuszczach, ważnym budulcu włókien nerwowych. Te związki odgrywają również główną rolę w przesyłaniu informacji między komórkami, regulują pracę układu odpornościowego, cyrkulację krwi, działanie pamięci, stany nastroju.

Mózg w 60 procentach składa się z tłuszczów. Do jego optymalnego funkcjonowania niezbędne są tłuszcze omega 3. Ich brak może doprowadzić do depresji, osłabienia pamięci, obniżenia poziomu inteligencji, problemów z nauką, kłopotów z koncentracją. Źródłem tłuszczów omega 3 są np. tłuste ryby, jak sardynki, łos...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI