Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

14 czerwca 2016

Pozytywna iluzja w związku

128

Zakochany chłopak mówi dziewczynie, że jest najpiękniejsza na świecie, bo faktycznie dla niego jest najpiękniejsza. Chyba, że się rozstaną; wtedy może zmienić zdanie… To zjawisko nazywane jest pozytywną iluzją i okazuje się być bardzo przydatne w związku.

Pozytywna iluzja odpowiada za to, że większość ludzi uważa się za lepszych niż… większość, za to że ryzykujemy pieniądze w kasynach nawet gdy na logikę wiemy, że szanse wygranej są niewielkie; za przekonanie, że nasze dzieci są mądrzejsze niż dzieci znajomych. W relacjach sprawia, że widzimy ukochaną osobę inną niż w rzeczywistości – bardziej atrakcyjną, czarującą, interesującą – po prostu lepiej niż spostrzegają ją inni. Oto kilka faktów na temat pozytywnej iluzji:

POLECAMY

1.Sprawia, że się zakochujemy i pozostajemy zakochani. Osoby mające pozytywną iluzję na temat partnera są bardziej usatysfakcjonowane ze swojej relacji. Im silniejsza iluzja na początku, tym dłużej przetrwa związek. 13-letnie badania wykazały, że osoby o silnej iluzji (takiej jak u nowożeńców) dłużej pozostają zakochani, a ich uczucie jest mocniejsze niż osób patrzących na ukochanego bardziej racjonalnie na początku relacji.

2. Oznacza większe oddanie. Badacze uważają, że powodem dla którego utrzymujemy pozytywną iluzję jest fakt, że pomaga ona przetrwać okresy zwątpienia w związku. Z badań wynika, że kobiety doświadczają iluzji bez względu na stopień zaangażowania w relację, ale u mężczyzn pojawia się ona tylko gdy są w pełni przekonani, że chcą być z daną k...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy