Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Pożytki z młodszej siostry

0 464

Rodzina składa się z więzi między matką a ojcem, ojcem a synem, synem a jego starszą siostrą, synem a jego wujem albo cioteczną babką. Jeśli tych więzi łączących konkretnych ludzi nie ma - rodzina przestaje istnieć. I dlatego więzi są tak ważne. Tak ważne jest ich budowanie i umacnianie.

Najczęściej mówimy o patologii więzi, o toksycznych rodzicach, bijących mężach, nadkontrolujących matkach i molestujących seksualnie wujach. To oczywiście prawda – w więziach rodzinnych zawarta jest ogromna siła, która może być użyta przeciwko człowiekowi.

Istnieje jednak druga strona prawdy. Z każdej więzi człowiek może mieć niezrównane, psychologiczne pożytki.

Każda z więzi ma swoje przeznaczenie – dostarcza innego pierwiastka budulcowego dla osobowości człowieka, w inny sposób wspiera go w życiu.
Czy pamiętacie państwo bajkę o śpiącej królewnie? Zaraz po jej narodzinach król zaprosił do pałacu wróżki, aby jak najlepiej wyposażyły ją na przyszłe życie. Wróżki dały jej więc mądrość, dobroć, urodę i wiele innych przymiotów, niestety nie dały jej jednego – nie dały jej młodszej siostry. A właśnie to mogłoby odwrócić dalszy, dramatyczny bieg wydarzeń.

Młodsza siostra, choć jest rywalką (i to dozgonną) do uczuć i uwagi rodziców, jest też cudownym darem. Jest to ktoś, kto z pewnością będzie w starszą dziewczynkę wpatrzony – przynajmniej przez całe dzieciństwo. Ktoś, kto będzie ją naśladował i dla kogo będzie ona (bez żadnego wysiłku) niekwestionowanym autorytetem.
I dlatego właśnie, nawet najbardziej zwariowane dziewczynki pod wpływem pojawienia się młodszej siostry stają się nagle bardziej opiekuńcze, bardziej pewne siebie, kompetentne i dojrzałe.

Gdybyż więc wróżki obdarzyły królewnę młodszą siostrą! Z pewnością wtedy w dniu swoich urodzin nie włóczyłaby się lekkomyślnie i samotnie (o samotności nie byłoby nawet mowy) po niezamieszkałej części pałacu ojca. Byłaby też zbyt odpowiedzialna, aby beztrosko ulec dziwnej kobiecie, proponującej przędzenie na kołowrotku.

I tak młodsza siostra, choć mała i niedoświadczona, chroni starszą przed czarami złej wróżki, pomaga uniknąć życiowych pułapek.

A co ma z tego młodsza siostra?

Popatrzmy teraz z innej pers...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy