Poznaj siebie

Ja i mój rozwój Wstęp

„Wydaje ci się, że zaszedłeś bardzo daleko i bardzo wysoko w poznaniu świata, a ty - nie wiedząc kim jesteś - po prostu nie ruszyłeś z miejsca” - pisał Edward Stachura w szkicu „Fabula rasa”.

A ty znasz siebie? Wiesz, kim jesteś? Czy jesteś w marszu dalej niż inni? Wiedzę o sobie nabywamy już przed urodzeniem. W brzuchu matki zaczynamy się orientować w granicach własnego ciała, kształtują się też preferencje, które później świadomie opisywać będziemy słowami lubię to.

Przed narodzinami, a i długo po nich wiedza o sobie i wiedza o świecie stanowią swoistą jedność. Świat to ja, ja to świat – zdaje się uważać dziecko i wciąż ma problemy z odróżnianiem, oddzielaniem, ale i łączeniem tego, co przychodzi z zewnątrz, od tego, co dzieje się w nim i z nim. Karol Darwin opisywał, że jego synek Doddy w wieku czterech i pół miesiąca uśmiechał się do odbicia swojego i taty, biorąc je za inne osoby. Dwa miesiące później Doddy poszedł krok dalej: gdy Darwin robił do lustra minę, Doddy odwracał się, by sprawdzić, czy ojciec rzeczywiście wykrzywił twarz. Czy jednak wiedział...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI