Dołącz do czytelników
Brak wyników

Między słowami

29 czerwca 2020

NR 6 (Czerwiec 2017)

Poskromieni w sieci

0 465

Świat potrzebuje animatorów, by przetrwać – wodzów, pewnych siebie trenerów, nauczycieli. A nowe media mogą ich poskromić.

 

Dziwnie się mówi, oglądając siebie mówiącą. Zza ekranu inne głosy, już bez towarzyszących im twarzy. Za chwilę niektóre z nich się ukażą, na moment, głosy staną się wyraźniejsze. Tak się zawiązuje, splata i nagle zrywa transgraniczny dialog. Jest on możliwy dzięki nowym mediom. 

Media nowe jak dla kogo... Ludzie młodzi, urodzeni niedawno w kręgu cywilizacji miejskiej, znają już tylko takie media. Dla nich prawdziwy świat ma nadbudowę i podbudowę złożoną z szans i faktów komunikacji innej niż ta twarzą w twarz, innej niż teksty pisane na czymkolwiek.

POLECAMY

Mówiąc do moich Skype'owych słuchaczy, usiłuję dodać do tego, co mówię, bardzo świadomie wysyłane ku nim spojrzenie.

Pod koniec przewidzianego czasu – oczywiście za krótkiego – spełnia się moje życzenie: widzę po kolei kilku słuchaczy, słyszę pozdrowienia, czuję w głosach uśmiech, a nawet – co najlepsze – pada prawdziwe pytanie. To jest tak, jakby niewidzialna sieć przyniosła stamtąd, z daleka, dowód, jakiś znak, że naprawdę miało miejsce spotkanie, że byłam z tobą przez moment, w bezcennym spięciu twojej myśli z moją. 

Przy samym brzegu ekranu przemyka profil słuchacza z daleka. Od niego pochodzi uwaga: „Kilka razy mówiłaś o prawidłowej pracy z grupą – jaka praca jest prawidłowa?”. Naprędce rzucam: „Taka, która nie niszczy!”.

Odpowiedź na pewno niewystarczająca, ale zarazem istotna, warta energii, która przenosi ją daleko. Animator, o którego pracy opowiadam, powinien działać po trosze jak lekarz. Więc, po pierwsze, nie szkodzić. Kto najbardziej szkodzi? Samowładcy działający według własnego konc...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy