Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

POROZMAWIAJMY O PRACY

0 442

W październikowych „Charakterach” rozpoczęliśmy cykl artykułów o kolejnych etapach poszukiwania pracy. Pisaliśmy już o CV, listach motywacyjnych i o sztuce czytania ogłoszeń. Tym razem przeczytacie tekst o przygotowaniach do rozmowy z potencjalnym pracodawcą. W styczniu napiszemy, jak rozmawiać o wynagrodzeniu, w lutym o stażach i praktykach, a w marcu o wyborze kierunku studiów. Wysłałeś wiele ofert, odwiedziłeś kilka firm. I oto ktoś kontaktuje się z tobą, by umówić się na spotkanie. Wykorzystaj czas przed rozmową na jak najlepsze przygotowanie się do niej. Jak przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą – radzi JOANNA HEIDTMAN.

Dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy. Pracodawcy i osoby rekrutujące wyjątkowo źle reagują, kiedy osoby starają się o pracę w firmie, prawie nic o niej nie wiedząc. Warto sięgnąć do różnych źródeł: Internetu, prasy, wydawnictw firmowych (np. katalogi, broszury). Trudno powiedzieć, które informacje okażą się szczególnie przydatne, ale nawet jeśli nie zaimponujesz nimi osobie rekrutującej, to na pewno pozytywnie ją do siebie nastawisz, kiedy widać będzie, że dysponujesz wiedzą o firmie, jej historii, produktach, usługach czy ostatnich zmianach. Warto w tym celu wykorzystać także znajomości i przyjaciół – a nuż ktoś dysponuje informacjami, które mogą być dla ciebie przydatne.

Generalnie korzystniej jest, gdy znajdujesz się raczej na końcu listy spotkań, a nie na jej początku. Amerykańskie badania wskazują, że osoby, które rozmawiały z pracodawcą jako pierwsze, otrzymywały pracę w 18 proc., a osoby rozmawiające jako ostatnie w 56 proc. W Polsce nie prowadzano takich badań, ale można domyślać się, że ta prawidłowość występuje także u nas.

Zbierając informacje o potencjalnym pracodawcy, staraj się dowiedzieć, jaki styl ubierania się obowiązuje w firmie. Od tego w dużym stopniu zależy, jak powinieneś wyglądać podczas rozmowy. Jeśli kultura firmy jest „swobodna” (np. pracownicy chodzą w swetrach czy sportowych koszulach), nie ma sensu stawianie się na spotkanie w trzyczęściowym garniturze. Pewna elegancja podkreśla szacunek i wyjątkowość okazji, niemniej warto dopasować styl ubioru do ogólnie obowiązującego w potencjalnym miejscu pracy.

Pierwsze wrażenie rządzi się prawem skojarzeń, dlatego też pomyśl, jakie skojarzenia (choćby nieświadomie) wywołasz poprzez różne szczegóły wyglądu: zbyt mocny makijaż, zbyt krótka spódniczka – panie; jaskrawy krawat – panowie. Podczas rozmowy warto kontrolować te sygnały niewerbalne, które świadczą o naszym zakłopotaniu, zdenerwowaniu lub negatywnym nastawieniu. Nie krzyżuj ramion na piersi, nie garb się, nie stukaj nogą bądź palcami, nie drap się po szyi, nie baw się łańcuszkiem. Przy powitaniu rękę podaj ruchem pewnym i energicznym. Dla wielu osób otrzymanie tzw. zimnej ryby, czyli miękkiej i luźnej dłoni, jest sygnałem negatywnym i w toku rozmowy trudno będzie przełamać wrażenie niezdecydowania i braku energii.

Przed s...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy