POROZMAWIAJMY O PRACY

Wstęp

W październikowych „Charakterach” rozpoczęliśmy cykl artykułów o kolejnych etapach poszukiwania pracy. Pisaliśmy już o CV, listach motywacyjnych i o sztuce czytania ogłoszeń. Tym razem przeczytacie tekst o przygotowaniach do rozmowy z potencjalnym pracodawcą. W styczniu napiszemy, jak rozmawiać o wynagrodzeniu, w lutym o stażach i praktykach, a w marcu o wyborze kierunku studiów. Wysłałeś wiele ofert, odwiedziłeś kilka firm. I oto ktoś kontaktuje się z tobą, by umówić się na spotkanie. Wykorzystaj czas przed rozmową na jak najlepsze przygotowanie się do niej. Jak przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą – radzi JOANNA HEIDTMAN.

Dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy. Pracodawcy i osoby rekrutujące wyjątkowo źle reagują, kiedy osoby starają się o pracę w firmie, prawie nic o niej nie wiedząc. Warto sięgnąć do różnych źródeł: Internetu, prasy, wydawnictw firmowych (np. katalogi, broszury). Trudno powiedzieć, które informacje okażą się szczególnie przydatne, ale nawet jeśli nie zaimponujesz nimi osobie rekrutującej, to na pewno pozytywnie ją do siebie nastawisz, kiedy widać będzie, że dysponujesz wiedzą o firmie, jej historii, produktach, usługach czy ostatnich zmianach. Warto w tym celu wykorzystać także znajomości i przyjaciół – a nuż ktoś dysponuje informacjami, które mogą być dla ciebie przydatne.

Generalnie korzystniej jest, gdy znajdujesz się raczej na końcu listy spotkań, a nie na jej początku. Amerykańskie badania wskazują, że osoby, które rozmawiały z pracodawcą jako pierwsze, otrzymywały pracę w 18 proc., a osoby rozmawiające jako ostatnie w 56 proc. W Polsce nie prowadzano takich badań, ale można domyślać się, że ta prawidłowość występuje także u nas.

Zbierając informacje o potencjalnym pracodawcy, staraj się dowiedzieć, jaki styl ubieran...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.POLECAMY

Przypisy