Dołącz do czytelników
Brak wyników

Między słowami

14 czerwca 2020

NR 2 (Luty 2018)

Poradniki ze skunksa

0 479

Jeśli zastosujemy się do porad z niektórych poradników, to swego domu nie pokochamy, a stanie się on miejscem opresyjnym.

Do poradników podchodzę jak pies do jeża, co oznacza zarówno ostrożność, jak i cień niechęci. Tyle frazeologizm, a praktyka sobie. Gdy mieszkałem w Ameryce Środkowej, pies sąsiadki zaciekle i z chęcią nieustającą podchodził do jeżozwierzy. Kończyło się to zawsze kilkoma kolcami wbitymi zazwyczaj w nos. Potem oczywiście weterynarz, a za tydzień powtórka ze zbliżeń (jednostronnych) psa do jeżozwierzy.

Zatem praktyka nie potwierdzała porzekadła o tym, że uczymy się na błędach. Otóż niezbyt i nie zawsze, chyba że – niedawno przyszło mi to do głowy, gdy robiłem przegląd zwierząt, z którymi mieszkałem – szło o miłość, a ta jak wiemy bywa ślepa. 

POLECAMY

A więc w ogrodzie wynajmowanego domu w Kostaryce mieszkały pancerniki, które ciągle coś kopały. Na bananowcu zaś mieszkał leniwiec. Nie był szybki, miał ogromne pazury i kły oraz kolor zielonkawy. Ktoś mi wyjaśnił, że to mchy czy jakieś porosty. Pomagają leniwcom wtopić się w otoczenie. Swoją drogą trzeba naprawdę być niespiesznym, by dać się „doścignąć” porostom czy jakimś pleśniom. 

Poza tym u innego sąsiada mieszkał jednooki krokodyl. Oswojony i z wolnego chowu. Kiedyś mój przyjaciel po zakrapianym wieczorze potknął się oń i natychmiast wytrzeźwiał. 

Ze zwierząt, z którymi mój kontakt był okazyjny, wspomnę o skunksie gwatemalskim. Jechaliśmy wieczorem autem. Nagle coś na drodze, więc hamowanie. Tym czymś był skunks. Nasze hamowanie dało mu dość czasu, by się na nas wypiąć i trysnąć aromatami w chłodnicę samochodu. Tego smrodu nie da się opisać. On nie kojarzył się ze sławojką czy chlewem, ale z gazami spod Ypres. Prawdziwa broń chemiczna. Łzy i trudności z oddychaniem. Otworzyliśmy szyby i wystawiliśmy głowy na zewnątrz, co niezbyt pomogło. Potem zapytałem, jak tambylcy radzą sobie, gdy taki skunks...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy