Pod wpływem lektury

Wstęp

Wszystkich korzyści płynących z czytania, zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych wielbicieli książek, nie sposób wyliczyć. W jaki sposób czas spędzony na lekturze stymuluje nasz umysł?

Katarzyna Moskal jest psychologiem, pracuje w Wydawnictwie Charaktery.

W czerwcu 2008 roku Hugo Chávez, ówczesny prezydent Wenezueli, zaapelował do żołnierzy kolumbijskiej armii partyzanckiej FARC o zaprzestanie walk, zakończenie trwającej od 1964 roku wojny domowej i złożenie broni. Wojna nie ustała, ale straciła impet, co dało partyzantom, zwłaszcza młodym, okazję do powrotu do społeczeństwa. Wielu z nich było dobrymi żołnierzami, ale nie potrafiło czytać ani pisać.

POLECAMY

Tę sytuację zaskakująco wykorzystał prof. Manuel Carreiras, neurolog z hiszpańskiego Universidad de La Laguna. Kierowany przez niego zespół zbadał mianowicie, jakie zmiany zachodzą w mózgach byłych żołnierzy w trakcie nauki czytania. Opublikowane w październiku 2009 roku w prestiżowym czasopiśmie „Nature” wyniki badań dowiodły, że dzięki nabyciu i doskonaleniu umiejętności czytania u badanych doszło m.in. do pogrubienia części kory mózgowej zwanej zakrętem kątowym (uczestniczącej m.in. w rozpoznawaniu i zapamiętywaniu znaków pisarskich) oraz ciała modzelowatego, odpowiedzialnego za przekazywanie informacji pomiędzy prawą a lewą półkulą. W efekcie mózgi byłych partyzantów pracowały sprawniej, pozwalając im lepiej odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – pisała Wisława Szymborska. Miała rację. Kto z nas niewspomina z sentymentem bajek czytanych na głos przed snem przez rodziców? Kto nie pamięta emocji wywołanych śledzeniem przygód Kubusia Puchatka czy Plastusia? Czytanie nie tylko jest przyjemne, ale też rozwija, a liczne badania pokazują, że przynosi nam mnóstwo korzyści. Co zyskują wielbiciele książek?

Czytanie zmienia mózg
Wiemy od dawna, że czytanie może wpływać na nasz rozwój umysłowy i funkcjonowanie mózgu. Potwierdza to wiele badań, ale coraz doskonalsze metody „podglądania” pracy mózgu zachęcają do dalszych poszukiwań. Amerykańscy naukowcy z Emory University posłużyli się pozytr...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI