Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Pod gruszą na dowolnym boku

0 479

Po co odpoczywamy? Kiedy odpoczynek męczy? Czy można pracować na okrągło? O znaczeniu odpoczywania mówi Roman Cieślak.

Dorota Krzemionka-Brózda: – Czym jest odpoczynek?
Roman Cieślak:
– Można powiedzieć, że jest to stan pozwalający zregenerować zasoby, czyli odzyskać utracone siły i zgromadzić energię do dalszych działań. W słowie „odpocząć” ukryte jest inne słowo: „począć”, czyli zaczynać coś. Odpoczynek oznacza więc także coś więcej – powrót do czegoś podstawowego i ważnego.

– Jak odpoczywamy?
– Najczęściej wybieramy taki sposób odpoczywania, który odpowiada naszemu stylowi radzenia sobie ze stresem. Jeżeli ktoś jest nastawiony zadaniowo, to szuka form wypoczynku, które pomogą mu później efektywnie radzić sobie z zadaniami. Osoba taka powie: „Muszę odpocząć, żeby nabrać sił i pokonać problem”. Jeśli natomiast ktoś ma emocjonalny styl radzenia sobie ze stresem, to w trakcie odpoczynku stara się przede wszystkim zapomnieć o trudnych sytuacjach w pracy, oderwać się od codziennego stresu. Do tego dochodzą cechy temperamentu, na przykład zapotrzebowanie na stymulację, związane z poziomem reaktywności. Osoba wysoko reaktywna będzie poszukiwała raczej wyciszenia i odosobnienia. Natomiast osoba nisko reaktywna, która ma duże zapotrzebowanie na stymulację, woli szalone wakacje, pełne wyjazdów, spotkań, sportów ekstremalnych. Odpoczniemy, jeśli forma wypoczynku będzie dopasowana do naszego zapotrzebowania na stymulację. Jeśli nie, wypoczynek będzie nieudany. Gdy ktoś z dużym zapotrzebowaniem na stymulację wybierze się na wczasy pod gruszą, z pewnością nie wypocznie. Nieprzypadkowo na liście stresujących wydarzeń życiowych Thomas Holmes i Richard Rahe umieścili urlop. Wybór odpowiedniej formy wypoczynku staje się problemem, gdy partner, z którym spędzamy wakacje, ma inny niż my temperament.

– Dlaczego niektórym ludziom trudno zdecydować się na odpoczynek, wręcz z niego rezygnują?
– Najczęściej wydaje nam się, że powodem rezygnacji z odpoczynku jest brak finansów. Wakacje kosztują. Tymczasem decyzja o urlopie wynika z priorytetów. Co jest dla mnie ważne? Czy to, żeby wypocząć, czy też żeby zrobić remont w mieszkaniu. Ludziom trudno zdecydować się na odpoczynek, bo nie jest on priorytetem, a wręcz wydaje się luksusem, który niczemu nie służy. O odpoczynku należy myśleć w kategoriach celu: czemu on służy? Odpoczywamy po coś. Nie tylko po to, by zregenerować siły, zasoby, ale czasami też po to, by wrócić do tego, co jest podstawowe, najważniejsze w życiu. W wirze codziennych zdarzeń i zadań zapominamy o przyjaciołach, o zdrowiu, o własnym rozwoju. Spychamy to na koniec hierarchii wartości. Podczas wakacji mamy szansę przywrócić im odpowiednią wagę. Powodem rezygnacji z wypoczynku jest też uwikłanie w sytuacje. Gdy jesteśmy w coś bardzo zaangażowani – w pracę, obowiązki domowe, tysiące spraw – to tracimy perspektywę, po co to wszystko i czemu służy. Wydaje nam się, że jeśli wycofamy się z obowiązków, to sprzeniewierzymy się sobie i swoim wartościom. A przecież praca i odpoczynek są ze sobą związane, jedno służy drugiemu. Do tego dochodzą wzory kulturowe. Prowadzę szkolenia z zakresu radzenia sobie ze stresem i dostrzegam, że w wielu firmach istnieje norma polegająca na tym, że trzeba jak najwięcej pracować, od ósmej do ósmej,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy