Poczucie humoru

Wstęp

Poczucie humoru chroni pozytywną samoocenę, zwiększa zaufanie do siebie, daje też konieczny w wielu sytuacjach dystans.

O tym, że śmiech łagodzi obyczaje, wiemy dobrze – no, chyba że śmiejemy się z kogoś sarkastycznie i złośliwie, aby boleśnie zranić. To się zdarza, ale wbrew powszechnej opinii, takie zachowanie wcale nie oznacza wysokiej inteligencji, zwłaszcza gdy przykry rewanż nie jest przewidywany. Także śmiech na pogrzebie, choć może być tylko oznaką silnego napięcia, z pewnością źle się skończy.

Szukamy okazji do odprężenia w towarzystwie pogodnych ludzi, którzy potrafią znaleźć szczyptę komizmu w najtrudniejszych sytuacjach. Hormony stresu zmykają wtedy, gdzie pieprz rośnie, świat jawi się jako bardziej przyjazny i zagrożenia zaczynamy uważać za wyzwania, z którymi damy sobie radę. Zdrowy śmiech wzmacnia nie tylko na chwilę, a nawet zwiększa odporność na infekcje! Z tego zapewne powodu tak popularne są zajęcia ze śmiechoterapii, zwanej uczenie gelotologią. Jak sprawdzono w badaniach, nawet sztuczne wywoływanie śmiechu dobrze wpływa na samopoczucie. Lubimy się pośmiać, bo to zdrowe i przyjemne. Humor dostarcza pozytywnej energii i zbliża ludzi.

W Wielkiej Brytanii obserwowałam zafascynowana, jak w szkołach różnego typu dbano o wprowadzenie na lekcjach lekkiej atm...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI