Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

1 sierpnia 2016

Po prostu się mylisz

79

Powiedzenie „to moje zdanie” nie oznacza, że masz rację, a to, że ktoś je podważa, nie oznacza, że cię atakuje. Jak diabeł święconej wody boimy się być w błędzie. A przecież to część naszego życia, napędzająca nas do działania.

Kathryn Schulz jest pisarką specjalizująca się w w zagadnieniach prawdy, fałszu, weryfikacji i falsyfikacji stwierdzeń i opini. Napisała na ten temat książkę pt. „Being Wrong: Adventures in the Margin of Error”. Według Schulz popełnianie myślowych błędów i tkwienie w przekonaniu co do prawdziwości własnych opinii jest naturalne, ba, nawet potrzebne. Jednak zawsze, apeluje Schultz, obstając przy danej kwestii warto zadać sobie dwa pytania: 1. Czy to co głosze to fakt czy też opinia? 2. Jeśli opinia, to jakie ma podstawy i dlaczego przyjmuję ją za swoją?

Opinia to inaczej preferencja jakiegoś osądu w danej sprawie
– pisze Kathryn Schultz. Mój ulubiony kolor to czarny, mięta jest ohydna, „Doctor Who” to najlepszy telewizyjny show - to właśnie opinie. Nie da się ich zweryfikować ale i zwykle nie ma takiej potrzeby. Problem pojawia się, gdy czyjaś opinia jest de facto błędnym przekonaniem. Jeśli uważasz, że szczepionki wywołują autyzm, to wyrażasz nieprawdziwy osąd, a nie opinię. Fakt, że w to wierzysz, nie czyni tego przekonania mniej błędnym – przekonuje Schulz.

Technicznie opinia nie może być zła (każdy ma swoją), ale może być bezwartościowa ze względu na brak struktury. Oto przykład, który podaje pisarka: ktoś mówi mi, że jego ulubioną postacią z serialu Doctor Who jest David Tennant. Ok, nic w tym złego. Ale w dalszej rozmowie okazuje się, że ta osoba nie widziała żadnego z odcinków starej serii. A więc możliwe, że Tennant byłby jej ulubioną postacią mimo wszystko, ale istnieje też prawdopodobieństwo, że byłby to Tom Baker czy Paul McGann czy ktokolwiek inny. W obliczu takich faktów rozmówca powinien powiedzieć „David Tennant jest moją ulubioną postacią spośród tych, które widziałem”.

Często zdarza się jednak, że ograniczone źródło informacji nie przeszkadza nam wydawać osądy. - Możesz uważać, że biali są tak samo dyskryminowani jak czarni, ale tylko wtedy, gdy zignorujesz fakt, że wśród czarnych panuje większe bezrobocie, na...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy