Po prostu się mylisz

Ja i mój rozwój Praktycznie

Powiedzenie „to moje zdanie” nie oznacza, że masz rację, a to, że ktoś je podważa, nie oznacza, że cię atakuje. Jak diabeł święconej wody boimy się być w błędzie. A przecież to część naszego życia, napędzająca nas do działania.

Kathryn Schulz jest pisarką specjalizująca się w w zagadnieniach prawdy, fałszu, weryfikacji i falsyfikacji stwierdzeń i opini. Napisała na ten temat książkę pt. „Being Wrong: Adventures in the Margin of Error”. Według Schulz popełnianie myślowych błędów i tkwienie w przekonaniu co do prawdziwości własnych opinii jest naturalne, ba, nawet potrzebne. Jednak zawsze, apeluje Schultz, obstając przy danej kwestii warto zadać sobie dwa pytania: 1. Czy to co głosze to fakt czy też opinia? 2. Jeśli opinia, to jakie ma podstawy i dlaczego przyjmuję ją za swoją?

Opinia to inaczej preferencja jakiegoś osądu w danej sprawie
– pisze Kathryn Schultz. Mój ulubiony kolor to czarny, mięta jest ohydna, „Doctor Who” to najlepszy telewizyjny show - to właśnie opinie. Nie da się ich zweryfikować ale i zwykle nie ma takiej potrzeby. Problem pojawia się, gdy czyjaś opinia jest de facto błędnym przekonaniem. Jeśli uważasz, że szczepionki wywołują autyzm, to wyrażasz nieprawdziwy osąd, a nie...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI