PAMIĘĆ UTRACONA, PAMIĘĆ ODZYSKANA

Wstęp

Co można zrobić z pamięcią? Czy da się nią sterować? Przyglądamy się niektórym mitom dotyczącym pamięci.Mitom na temat pamięci o przemocy seksualnej przygląda się DOROTA FORTUNA.

Nie można zapomniećo seksualnym wykorzystywaniu w dzieciństwie.

Wiele ofiar seksualnego wykorzystywania w dzieciństwie pamięta o tym traumatycznym wydarzeniu do końca życia. Istnieją jednak i takie osoby, które nie mają wspomnień z takich wydarzeń. Zdarza się, że odzyskują je dopiero po wielu latach. Nie wiadomo, czy w takich przypadkach mamy do czynienia ze zwykłym zapominaniem, czy ze zjawiskiem wyparcia. Wiadomo jednak, że może dojść do aktywnego zahamowania pamięci. Nie ma żadnych dowodów na to, że przetwarza ona traumatyczne doświadczenia inaczej niż zwykłe zdarzenia. Mogą one zatem – podobnie jak inne wspomnienia – ulec zniekształceniu, zapomnieniu lub wyparciu.

Wszystkie odzyskanepo latach wspomnieniasą z natury fałszywe.

Niekoniecznie. Traumatyczne wspomnienia osób, które utraciły je i odzyskały po jakimś czasie, mogą być niekompletne i niewyraźne, czy nawet w jakimś stopniu zniekształcone. Ale nie muszą być fałszywe. Oczywiście, trudno nie być sceptycznym, gdy czyta się o przypadkach ludzi, którzy nagle przypomnieli sobie, że byli seksualnie wykorzystywani przez ko...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI