Otwarci na życie

Wstęp

Ludzie otwarci są bardziej inteligentni, twórczy i ciekawi życia. Nie boją się zmian, lubią sztukę i filozofię, w dyskusjach szanują oponentów. Ale są też bardziej narażeni na depresję.

Uczestnicy różnych dyskusji nad kontrowersyjnymi tematami, na przykład legalizacją związków homoseksualnych, eutanazją czy aborcją, wyraźnie dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to ci, którzy nie są w stanie zrozumieć punktu widzenia odmiennego od własnego, a tym bardziej uznać, że w ogóle ktoś może mieć inne zdanie niż oni. Swoje poglądy wygłaszają z pozycji wiedzących lepiej, a uzasadniają je, odwołując się do opinii autorytetów. Druga grupa to ludzie, którzy chętnie wymieniają opinie i są otwarci na inne punkty widzenia. Cenią różnorodność poglądów i chcą poznać argumenty przeciwników. Te dwa typy dyskutantów zajmują przeciwne bieguny na wymiarze osobowości zwanym otwartością na doświadczenie.

W skład otwartości na doświadczenie wchodzi sześć czynników: wyobraźnia, estetyka, uczucia, działania, idee i wartości. Taki zestaw oznacza, że ludzie otwarci na doświadczenie chętnie poszukują nowych doznań życiowych, w każdym starają się dostrzec jakąś dobrą stronę i są tolerancyjni wobec nowości. Ciekawią ich zjawiska świata zewnętrznego i wewnętrznego. Lubią fantazjować, mają żywą i twórczą wyobraźnię oraz dużą wrażliwość estetyczną. Interesują się sztuką, są otwarci na stany emocjonalne innych osób. Wielu z nich przejawia zainteresowania filozoficzne oraz skłonność do analizowania wartości społecznych, politycznych i religijnych. Tak więc bycie otwartym na doświadczenie nie oznacza – wbrew potocznemu rozumieniu – łatwości zwierzania się innym ludziom.
Osoby otwarte są bardziej twórcze. Otwartość jest szczególnie ważna w początkowej fazie procesu twórczego. Dzięki niej człowiek może wykorzystywać źródła informacji z przeróżnych dziedzin, nawet pozornie nieprzydatnych w danym momencie...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI