Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

4 maja 2016

Optymizm. Jak dostrzegać możliwości i dobre strony?

125

Założenie, że ludzie dążą do szczęścia, nakłada na psychologię obowiązek dostarczenia im wiedzy o tym, co przyczynia się do lepszego życia - mówi prof. Ewa Trzebińska.

Zofia Barczewska: Jaki jest cel psychologii pozytywnej?
prof. Ewa Trzebińska: – W jednym z tekstów wprowadzających i objaśniających to pojęcie natrafiłam na bardzo proste i bardzo przekonujące określenie celu psychologii pozytywnej: jest nim wyjście naprzeciw ludzkim pragnieniom, by dobrze żyć, czuć się bezpiecznie i w miarę swoich możliwości czynić dobro wokół siebie. Założenie, że ludzie dążą do szczęścia, nakłada na psychologię obowiązek dostarczenia im wiedzy o tym, co przyczynia się do lepszego życia.

Jaką wizję człowieka proponuje psychologia pozytywna?
– Wizję człowieka dążącego do szczęścia, to znaczy do osobistej pomyślności, do życia w przyjaznym otoczeniu i do bycia wartościowym członkiem społeczności, do której należy; posiadającego właściwos?ci psychiczne, które pomagają mu tak kierować sobą, kontaktować się z ludźmi i rozwiązywać problemy, aby jakość jego życia była wysoka. Człowiek ma być odporny na niebezpieczeństwa i na przeciwności losu, czyli posiadać takie kompetencje, które zabezpieczają go przed załamaniami i porażkami, a także pomagają mu wyjść na prostą po kryzysach i stawać się coraz bardziej kompetentnym.

POLECAMY

ZAPRASZAMY DO AKADEMII CHARAKTERY

Szklanka jest zwykle do połowy pusta? Nie dostrzegasz swoich mocnych stron? Z kursem Akademii Charaktery OPTYMIZM. Jak dostrzegać możliwości i dobre strony? masz okazję to zmienić. Poznaj swoje szczególne zalety z prof. Martinem Seligmanem i przekonaj się, że mogą zmienić Twoje życie. Dowiedz się, czym jest doświadczenie przepływu – twórczego zaangażowania – i sprawdź, kiedy możesz go doswiadczyć.

K...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy