Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

10 września 2018

Ona z ogrodu, on z garażu

0 859

Kobiety i mężczyźni marzą o tym samym: chcą kochać i być kochani. Tylko czasem trudno im przekazać drugiej stronie, czego konkretnie potrzebują. Zatem podpowiadamy!

Czego mężczyzna szuka u partnerki?

1. Akceptacji
Mężczyzna chce czuć, że podoba się swojej partnerce zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. I że pomimo pewnych niedoskonałości nadal jest dla niej atrakcyjny. Wypominanie mu niedoskonałości – zwłaszcza w obecności innych osób – jest dla niego szczególnie bolesne.

2. Wsparcia
Na ogół mężczyźni nie chcą mówić o swoich problemach, ale nie oznacza to, że nie potrzebują pomocy w trudnej sytuacji. Wręcz przeciwnie. Ale pomocne dla nich jest życzliwe zainteresowanie partnerki – wystarczy jej gotowość do wysłuchania, uszanowanie tego, co mówią, i oferta pomocy. Z kolei naciskanie, że trzeba sprawę omówić, kiedy mężczyzna tego nie chce, lub rzucanie haseł w stylu „poradzisz sobie” może pozostawić go w poczuciu jeszcze większego osamotnienia.

3. Szacunku
Mężczyzna potrzebuje poczucia, że partnerka szanuje go za to, kim jest, nie dewaluuje go, konsultuje z nim sprawy dotyczące ich wspólnego życia (nie podejmuje decyzji samodzielnie). Badania pokazują, że satysfakcjonującymi związkami cieszą się te kobiety, które pomimo ogromnych sukcesów zawodowych potrafią w domu wyjść z roli szefa. Męża traktują jak partnera, a nie podwładnego.

4. Inspirującego partnerstwa
Obiegowe przekonania, że mężczyźni boją się ambitnych i pewnych siebie kobiet, mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Kobieta pewna siebie, a jednocześnie życzliwa i otwarta na innych, jest postrzegana przez wielu mężczyzn jako inspirująca partnerka, z którą łatwiej idzie się przez życie.

5. Zachwytu
Choć większość mężczyzn nigdy się nie przyzna, jak bardzo pragnie zobaczyć go w oczach kobiet. Gdy partnerka uważnie słucha, koncentruje na mężczyźnie swój wzrok, śmieje się z jego dowcipów – to oznaka docenienia go i zainteresowania nim. I on niemal automatycznie rewanżuje się partnerce tym samym. Dostrzega w niej ciekawą i czarującą osobę.

6. Zaufania
Dla mężczyzny bardzo istotne jest, by partnerka ufała jego decyzjom, wierzyła, że jest odpowiedzialny za rodzinę, by liczyła się z jego poglądami na wychowanie dzieci czy sposobami kształtowania ich związku. A jeśli popełni błąd, chciałby mieć prawo do naprawienia go, zamiast wysłuchiwać, jak bardzo jest rozczaro-
wujący.

7. Pochwały
Mężczyzna pragnie zauważenia jego osiągnięć, nawet tych drobnych, a także docenienia codziennych prozaicznych zaangażowań. Fakt, wiele rzeczy jest naszym obowiązkiem (chociażby wyniesienie śmieci), ale nigdy nie zaszkodzi powiedzieć: dziękuję ci za to. Każdy wyraz uznania może być budujący: czy to za zreperowany samochód, czy strzelony gol na meczu z kolegami. Ważne, aby pochwała była szczera. Pomalowane mieszkanie, uprzątnięta piwnica, zreperowany komputer czy dobra decyzja w sprawie kredytu mogą się wydawać czymś oczywistym, tymczasem warto pamiętać, że partner mógłby tego nie zrobić.

8. Wierności i lojalności
Przy czym chodzi nie tylko o wyłączność w związku (co nie oznacza, że partnerka nie może mieć znajomych płci przeciwnej, gdyż w związku opartym na zaufaniu wydaje się oczywiste, że oboje partnerzy spotykają się z różnymi ludźmi). Dla mężczyzn wierność oznacza również możliwość polegania na kobiecie w trudnych chwilach – na przykład w chorobie. Oczekują również lojalności, która dotyczy przede wszystkim niewypowiadania się źle o mężu/partnerze w obecności innych osób.

9. Szczerości i otwartości
Mężczyźni nie chcą się domyślać. Czasem trudno jest im być „kompanem” do przedyskutowania różnych spraw, z różnych punktów widzenia, mówienia o problemach, które jeszcze się nie wydarzyły, roztrząsania drobiazgów. Potrzebują przetrawić coś w samotności. W takich sytuacjach dopytywanie, czy „na pewno wszystko w porządku?”, „a może jednak pogadamy?”, „jesteś na mnie zły?” – nie pomaga.

10. Delikatności i samodzielności
Badania wskazują, że na tę pożądaną przez mężczyzn delikatność kobiet składa się nie tylko atrakcyjność i kobiecość, ale także dbanie o ognisko domowe, ciepło, empatia, troska o innych. Z drugiej strony dla mężczyzny ważne jest również to, by partnerka miała swoje zdanie i żyła swoim życiem, nie uwieszała się na nim, nie oczekiwała od niego ciągłej uwagi (telefonów, SMS-ów).

Czego kobieta potrzebuje od partnera?

1. Poczucia bezpieczeństwa
Pewności, że partner zadba o nią, o dzieci i rodzinę. Intuicyjnie szuka więc mężczyzny pewnego siebie, o silnej osobowości i wysokim poczuciu własnej wartości. Lubiącego wyzwania, przejmującego inicjatywę lidera. Z drugiej strony wiele kobiet oczekuje, by partner wspierał je emocjonalnie, spełniał ich zachcianki i stawiał je na piedestale. Cechy te często trudno pogodzić, bo wysoki status, podejmowanie wyzwań wiążą się z pewną dozą agresywności (trzeba walczyć, aby wygrywać), która stoi w opozycji do cech takich jak uległość, łagodność. Mało tego, jak pokazują badania, mężczyźni prezentujący uległy styl zachowania wydają się kobietom znacznie mniej pociągający niż ci dominujący. Zatem pojawia się dylemat: „mieć ciastko czy zjeść ciastko?”. Nasze instynkty biologiczne są podobne do tych sprzed tysięcy lat, nadal ulegamy ewolucyjnemu zaprogramowaniu: kobieta szuka (nieświadomie, na poziomie biologii) silnego psychicznie mężczyzny, który da jej poczucie bezpieczeństwa, natomiast świadomie chciałaby wyrozumiałego partnera, z którym zawsze można porozmawiać i który wesprze jak przyjaciel. Czasem trudno pogodzić obie grupy c...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy