Odwaga

Wstęp

Odwaga jest bliźniaczą siostrą strachu. Żeby być odważnym, trzeba najpierw poczuć obawę. Trzeba tego strachu posmakować, trzeba się z nim pomęczyć.

POLECAMY

Zachwycamy się, gdy ktoś bez wahania powie komuś niemiłą prawdę w oczy. Zachwycamy się też tymi, co bez chwili zastanowienia rzucają się w ogień, w burzliwy nurt rzeki, skaczą z dziesiątego piętra. Nieraz z zazdrością myślimy o ich odwadze. Powstaje jednak pytanie: czy to jest odwaga?
Odwaga jest bliźniaczą siostrą strachu, tak w każdym razie myślę. Żeby być odważnym, trzeba najpierw poczuć obawę. Trzeba tego strachu posmakować, trzeba się z nim pomęczyć. Strach nakłania do unikania, do wycofania się, do ucieczki, ale inne powody skłaniają do działania, do zrobienia czegoś, co może być w następstwie kosztowne lub nawet groźne. Odwaga jest więc aktem wyboru. Jest to decyzja o pokonaniu swojego strachu w imię jakiejś cenionej wartości.
Niezapomniana Irena Sendlerowa dobrze wiedziała, co robi. Wiedziała, co stanie się z nią, z jej najbliższymi, gdy wyj...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI