Od nieświadomej niekompetencji do nieświadomej kompetencji

Wstęp

Jak przejść od błogiego stanu nieświadomej niekompetencji do satysfakcjonującego stanu „Umiem, potrafię, rozumiem”? Model procesu uczenia się, rozwoju, doskonalenia własnych umiejętności i pogłębiania wiedzy, pomoże uczyć się nam samym i uczyć innych.

W szkole poznajemy wiele modeli świata lub jego fragmentów, np. model DNA lub model Układu Słonecznego. Poznajemy specyficzne języki nauk, które zajmują się danym wycinkiem rzeczywistości i opowiadają nam o nim. Ale czy dane nam jest poznać model procesu, w którym każdy z nas uczestniczy co najmniej od chwili swych narodzin: model procesu uczenia się, rozwoju, doskonalenia własnych umiejętności i pogłębiania wiedzy?

Sądzę, że nie, bowiem mało się o tym mówi w szkole, a szkoda. Warto znać ten model, a jeszcze lepiej dobrze go rozumieć i stosować, gdyż przydaje się do uświadomienia sobie wielu bardzo ważnych rzeczy – naszych osobistych zasobów, celów naszych działań, postępu w rozwoju rozmaitych umiejętności albo miejsca zaniechania ich dalszego rozwoju.

Prezentowany tu model jest autorską adaptacją konceptu rozwoju, doskonalenia i uczenia się – od etapu Nieświadomej Niekompetencji poprzez Świadomą Niekompetencję i Świadomą Kompetencję do Nieświadomej Kompetencji. Jest bardzo praktycznym działaniem i był przeze mnie realizowany w pracy zarówno z osobami dorosłymi, jak i przedszkolakami.

Przejdźmy do prezentacji modelu i omówienia kolejnych etapów.

ETAP 1. Nieświadoma niekompetencja (lewa dolna kratka, oznaczona symbolem NN)
To stan bardzo miły i beztroski. Stan, w którym nie wiesz, że nie wiesz; nie wiesz, że nie potrafisz. Żyjesz więc w błogim poczuciu wystarczalności, dopóki sam nie odkryjesz lub ktoś nie pokaże ci obszarów twojej niewiedzy, braku umiejętności czy braku sprawności! Odkrywasz wtedy swoją niekompetencję w jakimś zakresie i w tym momencie staje się ona już świadoma. Może to być dla ciebie obojętne, może cię to złościć lub zaciekawiać! Jeżeli ta nowa, nieznana do tej pory rzecz cię zaciekawi (motywuje do rozpoznania, nauczenia się), przechodzisz do etapu 2.

ETAP 2. Świadoma niekompetencja (lewa górna kratka, oznaczona symbolem ŚN)
To etap dość frustrujący. Wiesz, że wielu rzeczy nie wiesz, nie potrafisz, często nie wiesz, jak się do tego czegoś zabrać. Na przykład gdy dziecko roz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI