O różnicach między rodzicami i nauczycielami

Wstęp

Społeczne i kulturowe role rodziców i nauczycieli zdecydowanie się różnią. Rodzice odpowiedzialni są za wszystko, co dzieje się z ich dziećmi (za opiekę, wychowanie, dbanie o ich dobro). Natomiast nauczycieli można opisać jako racjonalnych i bezstronnych przewodników, odpowiedzialnych za realizację celów socjalizacyjnych i edukacyjnych.

Większość kontaktów między nauczycielami a rodzicami nawiązywana jest z inicjatywy nauczycieli. Rozmowy prowadzone są w szkole, czyli na ich terenie, dlatego to na nauczycielach spoczywa większa odpowiedzialność za stworzenie odpowiedniej atmosfery dla otwartego dialogu. Aby dobrze się do tego przygotować, nauczyciel powinien rozpoznać nie tylko potencjalne problemy, które mogą wpłynąć na wzajemne relacje, ale również zdobyć się na refleksję dotyczącą własnej postawy i zachowania. Warto zdać sobie sprawę, co nas łączy, a co dzieli.

Lilian Katz, amerykańska pedagog, światowy ekspert w zakresie psychologii rozwojowej i pedagogiki małych dzieci, opisuje siedem wymiarów roli, które w znaczący sposób różnicują opiekę rodziców i nauczycieli sprawowaną nad dziećmi.

Zakres funkcji


Pierwszy wymiar dotyczy zakresu funkcji pełnionej przez rodziców i nauczycieli. Patrząc na opiekę sprawowaną przez rodziców nad swoimi dziećmi, można określić ją jako rozproszoną i nieograniczoną. Oznacza to, że rodzice odpowiedzialni są za wszystko, co dzieje się z ich dziećmi. Począwszy od zapewnienia podstawowych potrzeb biologicznych (jedzenia, snu itd.) po wybór stylu wychowania, szkoły, do której uczęszczają, sposobów spędzania wolnego czasu itd. Tymczasem zakres funkcji opiekuńczej nauczycieli jest ściśle określony i ograniczony: odpowiadają tylko za ustalone elementy wychowania i edukacji, które są zgodne z celami stawianymi przed instytucjami edukacyjnymi i ograniczane przez miejsce (szkołę) i czas, w którym odbywa się edukacja i ich kontakt z uczniami.

Intensywność wpływu

Drugi wymiar odnosi się do intensywności wpływu, jaki na wychowanie i opiekę nad dzieckiem mają rodzice i nauczyciele. Ze strony ro...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI