Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne

3 grudnia 2016

O nowym podejściu do edukacji

0 635

Jaką funkcję pełni szkoła? Czy jej rola ogranicza się tylko do nauczania – przekazywania wiedzy?

Warto się zastanowić, czy w dzisiejszym świecie, w obliczu ciągłych zmian na rynku pracy, sama wiedza wystarczy, by wybrać zawód bądź profesję, które będą nie tylko źródłem dochodu ale również satysfakcji zawodowej i spełnienia. Zacznijmy od tego, że szkoła powinna inicjować i wspierać rozwój osobisty uczniów, ponieważ hasło „Jeśli tylko bardzo chcesz i wystarczająco ciężko będziesz pracował, możesz być kimkolwiek zapragniesz” nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości i dla wielu może okazać się pułapką. Każdy z nas posiada określony zestaw cech, wartości, zainteresowań, umiejętności, które razem tworzą nasz potencjał osobowościowy. Wskazują predyspozycje do działania w wielu ciekawych obszarach, ale nie we wszystkich. Najważniejsze, aby decyzja „kim chcę być, co pragnę robić” była zgodna z naszymi potrzebami, marzeniami i kompetencjami, a także by została podjęta świadomie.

POLECAMY

Kim chcę być i co pragnę robić?

Poznaj swój potencjał
Powstają już szkoły, które są dowodem na nowe podejście do edukacji i które stosują nieszablonowe rozwiązania. Przykładem jest nowo powstałe liceum Akademeia High School (www.akademeia.edu.pl). Marcin Szala, wicedyrektor AHS ds. akademickich, absolwent fizyki i filozofii Uniwersytetu w Oxfordzie, podkreśla: Wyszliśmy z założenia, że proces uczenia musi rozpocząć się od zdiagnozowania potencjału ucznia, sprawdzenia nie tylko jego wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności i predyspozycji. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować program edukacyjny do jego potrzeb i możliwości.

Właściwe rozpoznanie potencjału ucznia to dopiero początek. Następny krok to wybór ścieżki edukacyjnej i przyszłej kariery zawodowej, które będą zgodne z jego predyspozycjami. Przemyślane wybory zdecydowanie korzystniej wpływają na utrzymanie naszej motywacji w dążeniu do założonych celów, dlatego rolą szkoły powinna być pomoc młodym ludziom w podejmowaniu tak trudnych i ważnych decyzji. Program edukacyjny, na który zdecydowano się w tym liceum – matura A-level – jest bardziej elastyczny niż matura polska czy matura międzynarodowa IB, ponieważ daje pełną swobodę wyboru przedmiotów maturalnych.

W naszej szkole uczniowie mają zapewnioną indywidualną opiekę mentorów, wyposażonych w różne narzędzia badawcze i przeszkolonych do pracy z uczniami, doświadczonych nauczycieli i pedagogów. To duża zmiana w podejściu do edukacji, dlatego musieliśmy nie tylko przygotować do tego nauczycieli, ale również pokazać uczniom i rodzicom, jak z tego korzystać – mówi Alex Zarganis, drugi wicedyrektor AHS, absolwent MA w Teachers College na Uniwersytecie Columbia oraz MBA w Columbia Business School.

Dobre nastawienie
Wytrwałość (ang. grit), rozumiana jako jeden ze skutków nastawienia rozwojowego (ang. growth mindset), to według Angeli Lee Duckwoth, profesor psychologii z Uniwersytetu Pensylwania, autorki bestsellera „Grit: The Power of Passion and Perseverance”, cecha wyróżniająca ludzi sukcesu. Ucząc młodzież matematyki, badacz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy