Dołącz do czytelników
Brak wyników

O godności

Artykuł | 29 czerwca 2020 | NR 4
0 365

Godność polega na nietolerancji dla nietolerancji.
 

Gdy chcemy zrozumieć, czym dla człowieka jest jego godność, natrafiamy na dość złożone sytuacje, kiedy musi dokonywać bolesnych wyborów i naraża się na potępienie każdego z tych wyborów. Jak trzeba postępować w życiu, by nie tracić szacunku do samego siebie? Godność ludzka polega przecież na równowadze między szacunkiem do siebie a ryzykiem skrzywdzenia innych ludzi. 

Niektóre takie wybory są dość proste do naprawienia: skrzywdziłeś kogoś, no to go przeproś i zrekompensuj mu jego krzywdę. Jeśli przyjmie przeprosiny, twoja godność zostanie przywrócona. Niestety, takie proste wyjście z sytuacji możliwe jest tylko wówczas, kiedy obaj uczestnicy tego zdarzenia są ludźmi honoru, kiedy traktują siebie jako równych i mających te same prawa. W naszym społeczeństwie zachowały się postfeudalne przesądy, że niektórzy należą do panów i mają większe prawa niż inni, a więc mogą tępić i wykorzystywać słabszych poddanych, nie zawracając sobie głowy naruszeniem ich godności. Taki minister lub dyrektor pastwi się nad pracownikami resortu, upajając się swą władzą. To wyjątkowa chwila, kiedy nikt nie może postawić go do pionu i wytłumaczyć mu, że poniżanie innych ludzi narusza jego własną godność i że przyjdzie czas bolesnego rozrachunku za krzywdy.

POLECAMY

Były czasy, kiedy klasa panów pastwiła się nad ludźmi z racji swego pochodzenia. Obecnie samo pochodzenie nie jest wystarczającym kryterium władzy, trzeba jeszcze posiadać talent, kompetencje, godność i być szanowanym obywatelem, który staje się przywódcą w sposób naturalny. Niektórzy politycy jednak wychodzą z założenia, że władza jest zdobyczą feudalną, że władza nie musi nikomu niczego tłumaczyć, bo niechętnych można zmusić do posłuszeństwa. Władza ma wystarczająco dużo środków, żeby niechętnych kupić, zastraszyć i stłumić jakiekolwiek odruchy protestu. Przy czym obecna władza zapomina, że takie jej dzia...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy