Nowy tata w domu

Wstęp

Słyszałem, jak mama mówiła do babci, że chce wyjść za mąż za wujka Marka i że on niedługo będzie z nami mieszkał. Wcale mi się to nie podoba. Marek jest nawet fajny, ale jak przychodzi, a nie na stałe. Będzie się rządził w naszym domu i udawał mojego tatę, a ja tatę mam i się z nim spotykam w każdą sobotę i niedzielę, i nowego wcale nie potrzebuję. (Antek, 10 lat)

Nowy układ partnerski matki (także ojca) to dla dziecka duże wyzwanie. Czy możemy narażać na to nasze dzieci? Każdy ma prawo po nieudanym związku ułożyć sobie życie na nowo, zrekonstruować rodzinę, odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Psychologowie twierdzą, że człowiek uczuciowo spełniony jest wydolniejszy wychowawczo. Jeżeli jednak nowy związek zdominuje dotychczasowy układ matki z dzieckiem, w wyniku czego dla niego właśnie zabraknie w rodzinie miejsca, próżno spodziewać się, że zaakceptuje ono taki stan rzeczy. Reakcja dziecka na pojawienie się u boku matki nowego mężczyzny zależy od wielu okoliczności, choćby od jego dotychczasowych doświadczeń w tej materii, charakteru i siły więzi z matką, od tego, jak jest przez przybysza traktowane.
Decyzja wprowadzenia do domu nowego członka rodziny nie powinna być pochopna. Co innego związek zapowiadający się jako trwały, co innego kolejne poszukiwanie następnego towarzysza. K...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI