Niezaspokojona potrzeba zmian

Wstęp

Od 2004 roku do dnia dzisiejszego inżynierowie firmy Google zeskanowali ponad piętnaście milionów książek. W ten sposób bezcenne dzieła chcą uczynić nieśmiertelnymi. Ale książki te stanowią również bazę danych, która daje ogromne możliwości. Jednym z efektów jest powstanie nowej dziedziny wiedzy - kulturonomii.

Termin ten ma oznaczać zobiektywizowane podejście do opisu kultury poprzez ilościową analizę faktów wychwyconych w książkach. Sprawdzono na przykład częstość pojawiania się w książkach opublikowanych między 1800 a 2000 rokiem imion i nazwisk różnych uczonych. Ma to dać miarę sławy naukowców, a więc wyobrażenie o ich wpływie wywieranym na kulturę.

Któż więc najsilniej kształtuje wyobraźnię mas? Myślę, że dla wielu będzie to niespodzianką. Twórca teorii ewolucji Karol Darwin znalazł się na czwartym miejscu, ze stu pięćdziesięcioma tysiącami odniesień, notabene niemal wszystkimi po śmierci. Albert Einstein zajmuje dopiero piąte miejsce, a Maria Curie, jedyna podwójna noblistka w gronie prawie sześciu tysięcy wyróżnionych naukowców, zamyka pierwszą pięćdziesiątkę. Z...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI