Dołącz do czytelników
Brak wyników

Materiały PR

6 czerwca 2019

Nietolerancje pokarmowe - skąd się wzięły i w jaki sposób się ich pozbyć?

0 615

Pożywienie stanowi istotną część naszej codzienności. Może sprawiać nam przyjemność, dawać poczucie bezpieczeństwa, czy też po prostu energię do funkcjonowania. Zdarza się jednak, że pokarm staje się niebezpieczny dla naszego organizmu i jego spożycie skutkuje szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości.

Pożywienie stanowi istotną część naszej codzienności. Może sprawiać nam przyjemność, dawać poczucie bezpieczeństwa, czy też po prostu energię do funkcjonowania. Zdarza się jednak, że pokarm staje się niebezpieczny dla naszego organizmu i jego spożycie skutkuje szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości.

Dlaczego możemy nie tolerować pożywienia?

Aktualnie uznaje się, że istotną barierę ochronną przed patogenami oraz istotną część układu immunologicznego stanowią jelita wraz znajdującą się wewnątrz mikroflorą. Ich prawidłowa budowa i funkcjonowanie zabezpieczają nas przed utratą zdrowia. Codziennie jednak jesteśmy poddawani działaniu licznych czynników, które mają negatywny wpływ na stan flory jelitowej oraz szczelność ściany jelit. A nieszczelne jelita to ryzyko przechodzenia niestrawionego jedzenia do krwi, co się wiąże z tzw. nietolerancją pokarmową.

POLECAMY

Wśród czynników przyczyniających się do rozwoju nietolerancji pokarmowej są:

  • długotrwałe stosowanie antybiotykoterapii,
  • przewlekły stres i niedobór snu,
  • dieta bogata w mięso, a uboga w źródła błonnika,
  • przebycie operacji na jamie brzusznej.

Gdy niestrawione pokarmy przedostają się do krwiobiegu, wysyłane są przeciwko nim przeciwciała IgG. Immunoglobuliny te wraz z alergenami wiążą się w kompleksy, które w niewielkiej ilości są usuwane z organizmu, jednak w przypadkach patologicznych prowadzą do rozwoju stanu zapalnego.

Stan zapalny jest bezpośrednią przyczyną takich dolegliwości jak przelewanie w jamie brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia, wysypki, suchość czy stany lękowe - mówi dietetyk Katarzyna Startek, specjalista Zdrowegeny.pl, ogólnopolskiej platformy oferującej szeroki zakres nowoczesnych badań diagnostycznych.

Leczenie nietolerancji pokarmowej a badania diagnostyczne

Terapia nietolerancji pokarmowej trwa zazwyczaj około roku i polega na dwóch podstawowych kwestiach - unikaniu szkodliwego jedzenia oraz poprawie stanu jelit. Aby umożliwić sobie realizację obu celów, konieczne jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki.

Pierwszym krokiem jest określenie, które pokarmy stoją za nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ze względu na opóźniony mechanizm nietolerancji na pokarmy zwykle nie jesteśmy w stanie określić, co dokładnie jest przyczyną problemu. Pomocne w wykrywaniu szkodliwego alergenu są testy z krwi, które mierzą poziomy przeciwciał IgG skierowanych przeciwko określonym alergenom pokarmowym. Takie testy w kierunku nietolerancji pokarmowych wskazują, które składniki należy ze swojej diety usunąć i na jaki czas, a także które są bezpieczne i mogą być spożywane bez ograniczeń.

Oprócz diety eliminacyjnej do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania jelit konieczne jest zadbanie o stan mikroflory poprzez właściwą probiotykoterapię. Mikroflora składa się z licznych rodzajów bakterii oraz grzybów - ich skład w całościowej florze jelitowej różni się u każdej osoby tak samo jak ludzie różnią się od siebie. Z tego powodu najlepiej jest wykonać badanie mikroflory jelitowej, dzięki czemu probiotykoterapia może zawierać szczepy, których zwyczajnie nam brakuje.

Przypisy