Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

7 kwietnia 2016

Nieoczywiste przejawy agresji

22

Kiedy myślimy o przemocy w związku zazwyczaj jest to przemoc fizyczna wobec kobiety. Nic dziwnego - tę najłatwiej zaobserwować, ona najbardziej szokuje. Ale agresja między partnerami może przybierać również inne formy.

Jason Carroll i jego współpracownicy z Brigham Young University przeprowadzili wywiady z ponad trzystoma małżeństwami. Pytali w nich o to jak przebiegają konflikty w ich związkach, a dokładnie o przejawy agresji relacyjnej m.in. o to czy partner kiedykolwiek plotkował o nich za ich plecami; czy próbował zepsuć ich reputację w odwecie; czy karał „cichymi dniami” lub brakiem współżycia.

Wyniki pokazały, że zjawisko agresji relacyjnej jest powszechne i bardziej charakterystyczne dla kobiet. Niemal wszystkie uczestniczki badań (96 proc.) i większość uczestników (88 proc.) stosowała taktyki wycofywania miłości w trakcie konfliktu w postaci ignorowania partnera lub odmowy współżycia w celu ukarania. Społeczny sabotaż w formie rozpowszechniania plotek, psucia reputacji partnera, namawiania znajomych, by obierali strony w konflikcie to rzadsze, ale nie marginalne zjawiska. Większość (64 proc.) kobiet i połowa badanych mężczyzn przyznała się do ich stosowania.

Co ciekawe osoby, któr...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy