Nie wiem, że nic nie wiem - efekt Dunninga-Krugera

Mózg i umysł

Badacze potwierdzają obiegową prawdę - ludzie o małych kompetencjach i wiedzy, najczęściej nie są świadomi swoich braków. Ten kto głupi, najczęściej nie ma o tym pojęcia. A my każdą opinię lubimy traktować jako równie kompetentną.

Jako pierwsi fenomen ten opisali David Dunning i Justin Kruger, badacze z Cornell University. Już w 1999 roku, na podstawie przeprowadzonych badań, stwierdzili oni, że im mniej kompetentna jest dana osoba (w kategoriach: humor, logika, gramatyka) tym mniej jest świadoma swojej niekompetencji. Badacze pisali wówczas: „Naszym zdaniem osoby ograniczone w jakiejś dziedzinie cierpią podwójnie: nie tylko wyciągają błędne wnioski i podejmują przez to złe decyzje, ale też nie są świadome swojej niekompetencji”. Szesnaście lat po opisaniu efektu Dunninga – Krugera naukowcy znów postanowili przebadać fenomen błogiej nieświadomości. Tym razem zajęła się nim międzynarodowa grupa badaczy (z Iranu, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Chin i Danii) kierowana przez Ali Mahmoodiego z Uniwersytetu w Teheranie.

POLECAMY


Eksperymentatorzy zaobserwowali tym razem, że ludzie mają trudności z realistyczną oceną kompetencji innych osób. W efekcie, nawet jeśli w badanej grupie jest ekspert w jakiejś dziedzinie, to stara się on wypośrodko...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI