Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

19 stycznia 2016

Facebookowy eksperyment

178

Jeśli ostatnio jesteś bardziej zazdrosna, masz problemy z koncentracją a Twoje życie towarzyskie znacznie zubożało, to według nowych badań, jest to wina Facebooka.

Eksperyment przeprowadzony w Danii przez Happiness Research Institute trwał tydzień i polegał na podzieleniu 1095 uczestników na dwie grupy: z których jedna mogła korzystać z Facebooka, podczas gdy druga musiała przestać.

- Skupiliśmy się na Facebooku ponieważ jest to największy portal społecznościowy na świecie, z którego ludzie korzystają niezależnie od wieku - mówi Meik Wiking dyrektor HRI.

Szczęście bez Facebooka

Po tygodniu ludzie którzy przestali używać Facebooka ocenili, że poprawiło się ich samopoczucie, aż 88% z nich stwierdziło, że są "szczęśliwi" w porównaniu do 81% z drugiej grupy.

Zdecydowana większość osób, które przestały używać Facebooka raportowała, że bardziej docenia swoje życie. Natomiast ponad 20% ludzi którzy dalej korzystali z FB oceniło siebie jako niezadowolonych.

POLECAMY

Pod koniec trwania eksperymentu facebookowi abstynenci zgłosili, że ich relacje społeczne są bogatsze i mają mniej problemów z koncentracją.

- Zamiast koncentrować się na tym czego naprawdę potrzebujemy, mamy dziwną tendencję do skupiania się na tym jak żyją i co posiadają inni ludzie - napisali w raporcie autorzy badań.

Z duńskiego eksperymentu wynika, że użytkownicy Facebooka są 55% bardziej narażeni na stres.

Facebooka może prowadzić do depresji

Liczne badania pokazują, że notoryczne sprawdzanie Facebooka może prowadzić do depresji. Paradoksalnie wynika to z tego, że... Facebook pełen jest szczęścia. Spójrzcie: na swoich profilach wasi znajomi publikują głównie informacje o udanych momentach swego życia, o swoich sukcesach i życiowych przewagach. Wciąż zasypują was zdjęciami z wakacji, fotografiami dokumentującymi osiągnięcia ich i ich bliskich, postami świadczącymi o tym, że w związ...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy