(Nie)słodki seks

Psychologia i życie

Cukrzyca może zaburzyć życie seksualne. U mężczyzn może doprowadzić do impotencji, kobietom może odbierać przyjemność płynącą z intymnych kontaktów. Na szczęście można temu zaradzić, choć to niełatwe i może wymagać wyrzeczeń oraz cierpliwości. Warto jednak spróbować.

Cukrzyca znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie chorego, a w wielu przypadkach wymaga poważnych zmian w dotychczasowym stylu życia – między innymi weryfikacji aktywności fizycznej oraz zmiany diety. Wachlarz jej negatywnych konsekwencji jest wyjątkowo szeroki i dotyka niemal wszystkich sfer życia, a więc także sfery seksualnej. Problemy z zaspokajaniem potrzeb seksualnych mają wiele przyczyn, m.in. mogą być wywołane zmianami hormonalnymi, być związane z chorobami układu krążenia czy też zmianami neurologicznymi. Istotne znaczenie mają także czynniki natury psychologicznej, takie jak depresja, lęki czy zaburzony obraz własnego ciała. Swoje robią też działania uboczne stosowanych w cukrzycy leków. 

Rzecz nie do zlekceważenia

Wielu chorych nie zauważa trudności w sferze seksualnej lub bagatelizuje je. Do tego dochodzi fakt, że w Polsce wiele osób wciąż nie potrafi otwarcie mówić o seksualności, nie wspominając już o problemach związanych z życiem intymnym. Badania prowadzone wśród kobiet z cukrzycą typu 2 wskazują, iż nawet wtedy, kiedy powinny szukać pomocy u specjalisty, wiele chorych tego nie robi. 
Co więcej, sami lekarze niezbyt chętnie rozmawiają z pacjentami na temat zdrowia seksualnego – wskazuje na to prof. Zbigniew Izdebski w raporcie Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w wieku 50–74 lat w 2017 roku. Jego zdaniem taka postawa wynika z pomniejszania czy nawet lekceważenia wartości prawidłowego zaspokajania potrzeb seksualnych dla przebiegu leczenia i jakości życia chorego. Profesor Izdebski zauważa także, że „73% osób zgłaszających się z różnymi problemami do lekarza nie zostało nigdy zapytanych o zdrowie seksualne. Wielu chorych w obliczu pojawienia się nawet znacznych trudności w zakresie realizacji potrzeb seksualnych nie szuka pomocy u specjalistów. Wiąże się to z powstającymi u nich negatywnymi emocjami, takimi jak: wstyd, poczucie winy czy zażenowanie związane z chorobą, a także z niskim poczuciem własnej wartości”.
W cukrzycy typu 2 zaburzenia mogą dotyczyć wszystkich aspektów życia seksualnego. Przyjmuje się, iż wśród chorych na tę odmianę cukrzycy mężczyzn częściej wynikają one z działania czynników somatycznych, wśród kobiet natomiast – psychogennych. Problemy seksualne dotykają od 20% do 35% kobiet chorych na cukrzycę oraz od 35% do 60% mężczyzn. 

Kobiety z cukrzycą

Kobiety z cukrzycą najczęściej doświadczają takich problemów, jak brak pożądania, obniżony popęd seksualny, bolesne odczucia podczas stosunku (spowodowane słabą lubrykacją lub jej brakiem), zmniejszona wrażliwość organów płciowych, trudności z osiągnięciem orgazmu, a także zwiększona podatność na zakażenia. Badania  pokazują, iż kobiety poniżej 50. roku życia najczęściej zgł...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI