Dołącz do czytelników
Brak wyników

Psychologia i życie

20 kwietnia 2022

NR 5 (Maj 2022)

(Nie)słodki seks

0 477

Cukrzyca może zaburzyć życie seksualne. U mężczyzn może doprowadzić do impotencji, kobietom może odbierać przyjemność płynącą z intymnych kontaktów. Na szczęście można temu zaradzić, choć to niełatwe i może wymagać wyrzeczeń oraz cierpliwości. Warto jednak spróbować.

Cukrzyca znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie chorego, a w wielu przypadkach wymaga poważnych zmian w dotychczasowym stylu życia – między innymi weryfikacji aktywności fizycznej oraz zmiany diety. Wachlarz jej negatywnych konsekwencji jest wyjątkowo szeroki i dotyka niemal wszystkich sfer życia, a więc także sfery seksualnej. Problemy z zaspokajaniem potrzeb seksualnych mają wiele przyczyn, m.in. mogą być wywołane zmianami hormonalnymi, być związane z chorobami układu krążenia czy też zmianami neurologicznymi. Istotne znaczenie mają także czynniki natury psychologicznej, takie jak depresja, lęki czy zaburzony obraz własnego ciała. Swoje robią też działania uboczne stosowanych w cukrzycy leków. 

Rzecz nie do zlekceważenia

Wielu chorych nie zauważa trudności w sferze seksualnej lub bagatelizuje je. Do tego dochodzi fakt, że w Polsce wiele osób wciąż nie potrafi otwarcie mówić o seksualności, nie wspominając już o problemach związanych z życiem intymnym. Badania prowadzone wśród kobiet z cukrzycą typu 2 wskazują, iż nawet wtedy, kiedy powinny szukać pomocy u specjalisty, wiele chorych tego nie robi. 
Co więcej, sami lekarze niezbyt chętnie rozmawiają z pacjentami na temat zdrowia seksualnego – wskazuje na to prof. Zbigniew Izdebski w raporcie Zdrowie i życie seksualne Polek i Polaków w wieku 50–74 lat w 2017 roku. Jego zdaniem taka postawa wynika z pomniejszania czy nawet lekceważenia wartości prawidłowego zaspokajania potrzeb seksualnych dla przebiegu leczenia i jakości życia chorego. Profesor Izdebski zauważa także, że „73% osób zgłaszających się z różnymi problemami do lekarza nie zostało nigdy zapytanych o zdrowie seksualne. Wielu chorych w obliczu pojawienia się nawet znacznych trudności w zakresie realizacji potrzeb seksualnych nie szuka pomocy u specjalistów. Wiąże się to z powstającymi u nich negatywnymi emocjami, takimi jak: wstyd, poczucie winy czy zażenowanie związane z chorobą, a także z niskim poczuciem własnej wartości”.
W cukrzycy typu 2 zaburzenia mogą dotyczyć wszystkich aspektów życia seksualnego. Przyjmuje się, iż wśród chorych na tę odmianę cukrzycy mężczyzn częściej wynikają one z działania czynników somatycznych, wśród kobiet natomiast – psychogennych. Problemy seksualne dotykają od 20% do 35% kobiet chorych na cukrzycę oraz od 35% do 60% mężczyzn. 

POLECAMY

Kobiety z cukrzycą

Kobiety z cukrzycą najczęściej doświadczają takich problemów, jak brak pożądania, obniżony popęd seksualny, bolesne odczucia podczas stosunku (spowodowane słabą lubrykacją lub jej brakiem), zmniejszona wrażliwość organów płciowych, trudności z osiągnięciem orgazmu, a także zwiększona podatność na zakażenia. Badania  pokazują, iż kobiety poniżej 50. roku życia najczęściej zgłaszają trudności dotyczące fazy pożądania, natomiast kobiety starsze wskazują też na problemy z podnieceniem, nawilżeniem pochwy oraz osiąganiem orgazmu.
U części kobiet z cukrzycą może również wystąpić zespół policystycznych jajników, który w jednej trzeciej przypadków wiąże się z niepłodnością. Możliwe powikłania ciążowe sprawiają, że wiele kobiet z cukrzycą rezygnuje z macierzyństwa. Istotna jest wówczas wiedza o dostępnych metodach antykoncepcji. Kobiety z cukrzycą mogą stosować większość z nich, powinny jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności przy korzystaniu z niektórych. Na przykład korzystanie z wkładek wewnątrzmacicznych wiąże się z ryzykiem infekcji w obrębie macicy mniejszej. Z kolei dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mogą przyjmować kobiety z cukrzycą poniżej 35. roku życia, niepalące tytoniu, z BMI poniżej 30 oraz bez powikłań cukrzycowych, takich jak nadciśnienie tętnicze i retinopatia, nefropatia, neuropatia lub inne choroby naczyń.
 

Ryzyko związane z dziedziczeniem

W przypadku cukrzycy typu 2 istniej ryzyko związane z dziedziczeniem. Gdy jedno z rodziców choruje, trzykrotnie zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka, u którego w późniejszym okresie życia rozwinie się choroba. W dodatku przyjmowanie przez wiele lat leków na cukrzycę może poważnie utrudnić zajście w ciążę, a także zwiększyć ryzyko przedwczesnego jej rozwiązania.


Problemy mężczyzn z cukrzycą

Mężczyźni z cukrzycą typu 2 zazwyczaj cierpią z powodu zaburzeń erekcji – w tej grupie występują one nawet 3–4 razy częściej niż u zdrowych mężczyzn. W 2015 roku Roman Kuczerowski zbadał grupę 6,5 tysiąca mężczyzn z cukrzycą i ustalił częstość występowania tej dysfunkcji na poziomie 69,52%. W wielu przypadkach zaburzenia erekcji pozostają w ukryciu, na ich temat rozmawia zaledwie jedna trzecia chorych.
Ponad połowa mężczyzn z cukrzycą po około sześciu latach chorowania zmaga się z impotencją, zaś u ok. 11% starszych chorych, którzy ukończyli 56 lat, diagnozowana jest choroba Peyroniego. Polega ona na skrzywieniu penisa, wywołanym stwardnieniem ciał jamistych prącia, co prowadzi do problemów z erekcją, bólu, a nawet impotencji. Często obserwuje się także spadek lub zanik popędu, problemy z osiągnięciem orgazmu czy też z ejakulacją (brak wytrysku, wytrysk wsteczny, wytrysk przedwczesny lub opóźniony). 
Ważnym zagadnieniem pozostaje płodność mężczyzn z cukrzycą. Najczęstszymi przyczynami niepłodności w tej grupie są: impotencja, zaburzenia funkcji jąder, zmniejszona zdolność do zapłodnienia oraz ejakulacja wsteczna. 
 

Epidemia XXI wieku

Cukrzyca typu 2 jest chorobą przewlekłą, której częstotliwość występowania rośnie z roku na rok, a wiek chorych s...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy