Nie pytaj mnie, dlaczego to zrobiłem
JACEK NECKAR Ja i mój rozwój Psychologia dziś 1/2009
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z motywów, które kierują naszym zachowaniem. A nawet jeśli jesteśmy pewni, dlaczego coś zrobiliśmy, możemy się mylić. Okazuje się bowiem, że zgodność pomiędzy jawnymi a ukrytymi motywami wynosi...
Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku młody polityk kanadyjski, pełniący funkcję ministra, podczas zakupów w supermarkecie ukradł płaszcz. Został przyłapany na tej kradzieży, co zakończyło jego szybką i błyskotliwą karierę polityczną. Może gdyby to spotkało któregoś z naszych polityków, to zdołałby się obronić sugerując, że jest ofiarą rozgrywek politycznych i został przez jakichś tajemniczych sprawców w całą aferę wrobiony. Jednak polityk z Kanady przyznał się do winy, a pytany o to, dlaczego ukradł płaszcz, który mógłby sobie kupić bez żadnego uszczerbku dla domowego budżetu, nie był w stanie znaleźć żadnego wytłumaczenia.
Wprawdzie sytuacja, w jakiej się znalazł kanadyjski polityk nie zdarza się nam na co dzień, jednak kiedy ktoś pyta nas o motyw stojący za konkretnym zachowaniem, to często musimy się dobrze zastanowić nad odpowiedzią i nie zawsze jesteśmy jej pewni. Bez wątpienia nie
Uk
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówJACEK NECKAR
jest adiunktem w Zakładzie Psychologii Ogólnej Instytutu Psychologii UJ. Specjalizuje się w psychologii osobowości i psychologii ewolucyjnej.