Nie bój się e-learningu

Wstęp

Coraz więcej nauczycieli korzysta z platform edukacyjnych, coraz częściej dzieci rozwiązują zadania na komputerach. E-learning wielkimi krokami wchodzi do szkół. Ale czym właściwie jest e-learning? Dlaczego niektórym korzystanie z nowych technologii sprawia dużą trudność?

E-learning ma tyle definicji, ilu użytkowników, budzi też równie dużo emocji. Można jednak wyodrębnić pewne cechy wspólne dużej części jego aktualnych lub przyszłych użytkowników. Na początek zajmiemy się barierami, przeszkadzającymi wielu pedagogom w twórczym wykorzystywaniu zdobyczy technologicznych w procesie nauczania. Zwrócimy też uwagę na kilka faktów, które być może pozwolą nauczycielom odnosić się do nowych technologii z większą ufnością.

Bariera 1. Strach przed nieznanym
„Nie będę do nauczania wykorzystywać komputera, bo do tego trzeba informatyka, a poza tym nacisnę nie to, co potrzeba, i wszystko popsuję” – takie myślenie charakteryzuje niektórych nauczycieli. Bliskie jest ono dosyć powszechnemu wśród informatyków przekonaniu, że największe zagrożenie dla systemu komputerowego stanowi jego użytkownik. Jest w tym trochę prawdy, ale nie przesadzajmy – trudno zepsuć komputer, klikając myszką lub pisząc na klawiaturze. Oczywiście, można przez pomyłkę zmienić ustawienia programu, skasować ważny plik lub wyłączyć komputer przed zapisaniem zmian w edytowanym dokumencie. Nie należy się tym jednak przejmować, gdyż takie sytuacje zdarzają się każdemu – nawet informatykom.
E-learning to metoda jak każda inna, ma swoje wady i zalety. Niektóre z nich przedstawiamy w tabeli poniżej.

Bariera 2. Strach przed utratą autorytetu
Każdemu może się zdarzyć, że popełni błąd, który uniemożliwi mu dalszą pracę na komputerze, albo że nastąpi awaria, z którą nie będzie umiał sobie poradzić. Jednak wielu nauczycieli obawia się takich sytuacji, ponieważ są przekonani, że narażają ich na ośmieszenie i stanowią zagrożenie dla ich autorytetu. Sposobem na pokonanie tego rodzaju obaw może być zaangażowanie klasy w rozwiązywanie problemów. Uczeń, który będzie mógł wykazać się przed innymi (i przed nauczycielem), na pewno nie zapomni słów pochwały i zawsze będzie chętny do pomocy. A nawet jeśli wspólnymi siłami nie uda się rozwiązać problemu, to i tak wszyscy czegoś się nauczą. Nauczyciel nie powinien obawiać się swojej niewiedzy w zakresie...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI