Neurokosmetyki – specyfiki, które poprawią Twoje samopoczucie!

Materiały PR

Istnieją takie preparaty, które poza standardowymi funkcjami, takim jak odżywianie, nawilżanie czy rewitalizacja, wyróżniają się korzystnym oddziaływaniem na układ nerwowy, a konkretniej – na zakończenia nerwowe w skórze. Chociaż są znane od bardzo dawna, dopiero od kilku lat zaczęto określać je wspólną nazwą: neurokosmetyki. Czym są i jakie mają właściwości?

Wyobraź sobie krem, który nie tylko wzmocni i ujędrni Twoją cerę, lecz także zwiększy wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Kiedy odczuwasz stres, doświadcza go również Twoja skóra. Niepokój bardzo szybko wpływa na wygląd i kondycję tkanki. Ta jest napięta oraz zaczyna produkować nadmierną ilość potu oraz sebum, co może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych oraz trądziku. Specyfik, który posiada zdolność regulowania tych mechanizmów, działa korzystnie na skórę, dzięki czemu staje się ona zmatowiona, wypoczęta, zrelaksowana, sprężysta oraz wygładzona.

POLECAMY

Niwelowanie drobnych zmarszczek mimicznych to jedno z najpopularniejszych działań neurokosmetyków. Właściwości odmładzające zawdzięczają one oligopeptydom, które precyzyjnie rozpoznają uszkodzone fragmenty tkanki, po czym wysyłają sygnał do komórek aktywujący procesy odnowy. Stymulują one produkcję kolagenu i elastyny w tkance, dzięki którym poprawia się jej jędrność oraz napięcie, a także spowalniają jej starzenie się.

Na podobnej zasadzie działa mentol, który „oszukuje” zakończenia nerwowe w skórze, wywołując wrażenie chłodu pomimo tego, że temperatura na zewnątrz nie ulega zmianie. Jakie korzyści przynosi takie działanie? Przede wszystkim łagodzi uczucie bólu oraz przywraca komfort. Idealnie sprawdza się w przypadku pielęgnacji naskórka podrażnionego przez wysoką temperaturę czy wiatr – na przykład przesuszonych i spierzchniętych warg.

Inną substancją o właściwościach neuroaktywnych jest chilli, a konkretniej związek chemiczny zwany kapsaicyną. Ekstrakt z tej rośliny działa silnie rozgrzewająco, co przekłada się na nagły wzrost ciepłoty ciała i co za tym idzie – wzmożoną cyrkulację krwi. To z kolei prowadzi do szybszego metabolizmu komórkowego i spalania tkanki tłuszczowej. To dlatego wyciąg z ostrej papryki znalazł swoje zastosowanie w preparatach antycellulitowych, wyszczuplających, ujędrniających oraz wygładzających. Co ciekawe, wpływa on także korzystnie na wydzielanie wspomnianych już wyżej endorfin, które mają za zadanie uśmierzenie dyskomfortu wywołanego nagłym pieczeniem.

Na rynku kosmetycznym wciąż pojawiają się nowe preparaty, które mają za zadanie poprawić wygląd i kondycję tkanki poprzez neurostymulację. W laboratoriach na całym świecie trwają badania nad innowacyjnymi substancjami, które zostaną wykorzystane do produkcji kremów przeciwzmarszczkowych i wielu innych.

Wybrane neurokosmetyki znajdziesz na MAKEUP. Poznaj korzyści płynące z ich stosowania!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI