Nauka asertywności w szkole

Wstęp

W szkole nauczyciele uczą się, jak być asertywnym w stosunku do rodziców i dyrektora. Czy jednak wiedzą, jak i po co uczyć asertywności swoich uczniów?

Zacznijmy od podstaw. Asertywność na ogół kojarzona jest z umiejętnością odmawiania lub mówienia prawdy bez ogródek, prosto w oczy. Kiedy wpiszemy w przeglądarce internetowej hasło „lekcje asertywności w szkołach”, pojawiają się głównie materiały dotyczące nauki odmawiania. Z pewnością jest ona potrzebna – w szkole uczniowie nierzadko znajdują się w sytuacjach, w których powinni czegoś odmówić, np. picia alkoholu, palenia papierosów czy przyjmowania substancji psychoaktywnych. Problem polega na tym, że młodzi ludzie muszą zarówno chcieć odmówić, jak i wiedzieć, dlaczego powinni tak postąpić. W przeciwnym razie nie tylko nie odmówią, ale jeszcze chętnie się zgodzą...

Stawianie znaku równości między odmawianiem a byciem asertywnym jest fałszem. Asertywność oznacza przecież wiele różnych umiejętności – inicjowanie kontaktów towarzyskich, konstruktywne krytykowanie, chwalenie, kontakt z autorytetem, umiejętność przyjmowania krytyki i komplementów, okazywanie pozytywnych i negatywnych uczuć… Słowem – po prostu bycie sobą, ale przy poszanowaniu godności drugiej osoby. Warto więc uczyć młodzież nie tylko odmawiania, ale także innych umiejętności.

Także sprowadzanie asertywności wyłącznie do mówienia prawdy zawsze i wszędzie jest znacznym zubożeniem problematyki. Człowiek asertywny ma świadomość praw, które mu przysługują, ale respektuje też prawa innych. Dobrze komunikuje się z innymi, słucha, co mają do powiedzenia, potrafi rozwiązywać konflikty, umie nazywać zarówno swoje, jak i cudze emocje. Ludzie, którzy zachowują się asertywnie, potrafią przyznać się do błędów.

Uczenie asertywności pomaga uczniom rozróżniać między postawą uległą, agresywną i asertywną. Wiedza, skąd się biorą te postawy i jakie są ich konsekwencje, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia faktu, że asertywności można się nauczyć tak samo, jak agresji czy uległości.

Jak uczyć asertywności

Na pewno najlepszym sposobem nauczenia młodzieży różnych zachowań asertywnych jest modelowanie, czyli pokazywanie na własnym przykładzie, jak przyznać się do błędu, jak traktować drugą stronę z szacunkiem, jak słuchać, respektować odmienne...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI