Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

23 września 2016

Nastoletnie humory – jak je zrozumieć?

0 543

Raz wesoły, za chwilę całkiem przygnębiony – nastolatkowie zmagają się z niekiedy ekstremalnymi wahaniami nastroju. Najnowsze badania pokazują, że jest to związane nie tylko z przemianami hormonalnymi.

To, że dzieci bywają trudne, zwłaszcza w okresie dojrzewania, rodzice wiedzą nawet zbyt dobrze. Nastolatkowie są opryskliwi, kłótliwi i tak chwiejni emocjonalnie, że czasem wygadują zupełne bzdury, których nikt by się po nich nie spodziewał. Od lat wiadomo, że dzieje się to za sprawą gwałtownych przemian, które zachodzą w młodzieńczych mózgach. Pozostawało jednak tajemnicą, co dokładnie się tam rozgrywa. Aż do teraz.

Zespół naukowców pod kierunkiem neurolożki Anny Tyboroskiej z holenderskiego Radbound University Nijmegen przeprowadził badania, które pokazały, że zarówno gotowość do podejmowania ryzyka, jak i silne wahania nastroju typowe dla okresu adolescencji są pewnego rodzaju skutkami ubocznymi przemian zachodzących w mózgu. W opublikowanym w „Journal of Neuroscience” artykule badacze przekonują, że w procesie dojrzewania zdolność kontrolowania impulsów i uczuć jest „przenoszona” z jednego obszaru mózgu do innego, co powoduje komplikacje m.in. w postaci wspomnianych humorów.

POLECAMY

W eksperymencie wzięli udział 14-latkowie, którzy badani byli przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, dzięki któremu można było zaobserwować aktywność neuronalną aktywność obszarów mózgowych podczas wykonywania określonych zadań. Należało do nich naprzemienne oglądanie szczęśliwych i rozzłoszczonych twarzy i reagowanie przy pomocy joysticka – czasem przesuwanie go w stronę uśmiechniętej twarzy i w przeciwną stronę, gdy pojawia się wizerunek nieprzyjemnej miny (co jest naturalną reakcją).

W międzyczasie badani mieli wykonywać to zadanie także odwrotnie, wbrew...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy