Najważniejsza jest pasja

Wstęp

Co dzieci myślą o medytacji? Cieszy je sam fakt rozpoczęcia medytowania. Wygląda też na to, że im są młodsze, tym łatwiej im ono przychodzi.

Już trochę czasu upłynęło, odkąd w Wielkiej Brytanii rozpoczęliśmy seminaria dla nauczycieli poświęcone nauczaniu medytacji. Bez wątpienia stały się one źródłem naszych późniejszych sukcesów. Chcieliśmy, aby w każdej ze szkół przystępujących do programu nauczania medytacji seminaria były stałą częścią szkoleń, podobnie jak wsparcie udzielane konkretnym szkołom.

Teraz, po blisko dwóch latach od wprowadzenia programu nauczania medytacji, realizuje go ponad 100 szkół oraz ponad 650 nauczycieli, zaangażowanych w trakcie roku szkolnego w przygotowywanie dni skupienia, dni ćwiczeń, dni nauki oraz praktyk szkolnych.

Od początku braliśmy udział w koordynowaniu wprowadzania chrześcijańskiej medytacji do brytyjskich szkół. Zdumiewała nas i cieszyła liczba telefonów, e-maili i osobistych kontaktów, dzięki którym dowiadywaliśmy się o sposobach, w jakie ta piękna modlitwa serca wywiera tak pozytywny wpływ na uczniów. Zrozumiałe, że najmocniej oddziałuje ona w szkołach katolickich, dlatego jesteśmy szczególnie wdzięczni naszym biskupom za wsparcie (arcybiskup Vincent Nichols oraz arcybiskup Rowan Williams są patronami Światowej Wspólnoty Medytacji Chrześcijańskiej) oraz wszystkim tym, którzy angażują się w religijną edukację naszych dzieci. Jednakże największy udział w tym sukcesie mają nauczyciele. Szczególnie zdumiewa nas, że nie tylko dostrzegali oni potencjał tej metody modlitwy, ale chcieli też regularnie praktykować ją ze swoimi uczniami, a także osobiście się w nią angażować. Domyślamy się, jak dużym poświęceniem z ich strony jest codzienne zaangażowanie we wspólną medytację z dziećmi.

Nie tylko w szkole

Dysponujemy siecią szkół pilotażowych, które wciąż obserwujemy. To jasne, że w medytacji chrześcijańskiej nie chodzi o ocenianie czy mierzenie osiągnięć, ale o odkrywanie różnych sposobów integracji praktyki medytacyjnej ze szkolnymi programami nauczania. W szkołach średnich s...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI