Najciekawsze psychowieści kończącego się roku

inne

Czy istnieje przepis na zakochanie? Czy bardziej ufamy facetom z dużą muskulaturą? Czy piwo chroni przed chorobą Alzheimera? Pomóżcie nam wybrać najciekawszą informację ze świata psychologii w 2016 roku!

W każdym numerze "Charakterów" donosiliśmy Wam o wydarzeniach ze świata psychologii. Postanowiliśmy wybrać najciekawszych 12 informacji i poprosić Was o pomoc w wybraniu tej, która jest Waszym zdaniem najbardziej interesująca.

POLECAMY

  • Styczeń. Twórczy sarkazm

Sarkazm może być korzystny zarówno dla jego autorów, jak i adresatów. Zespół prof. Franceski Gino z Harvard Business School przeprowadził eksperyment, w którym badani „rozmawiali”, wykorzystując przygotowane wcześniej wypowiedzi. Były one sarkastyczne, serdeczne lub neutralne. Po „rozmowie” uczestnicy wykonywali zadania wymagające kreatywności. Okazało się, że ci, którzy posługiwali się wcześniej sarkazmem – lepiej sobie poradzili, choć nie pałano do nich sympatią.
Co więcej sarkazm zwiększył też kreatywność adresatów takich wypowiedzi. Skąd taka zależność? Abyśmy mogli zrozumieć lub wypowiedzieć sarkastyczny komentarz, nasz mózg musi poradzić sobie z niespójnością między dosłownym i ukrytym znaczeniem słów. Wymaga to uruchomienia abstrakcyjnego myślenia, co z kolei zwiększa kreatywność. (marga)

  • Luty. Przepis na miłość

Podobno lubczyk ma magiczną moc. Dodany do pokarmu rozbudzi miłość i pożądanie.
Kto nie zna się na zielarstwie i magii, może spróbować bardziej naukowych metod na rozbudzenie w drugiej osobie miłości i zatrzymanie jej na dłużej. W 1997 roku dr Arthur Aron i jego współpracownicy opublikowali wyniki badań, które wskazywały na znalezienie czegoś w rodzaju przepisu na miłość. Dowiedli, że podczas krótkiego, odpowiednio zaplanowanego spotkania między dwojgiem obcych sobie ludzi może wytworzyć się silna więź, a nawet przyjaźń czy miłość. Połączyli ochotników w pary i dali każdemu listę 36 pytań, na które należało na zmianę odpowiadać.
Po takim spotkaniu większość osób przyznawała, że rozmówca, który jeszcze przed chwilą był im zupełnie obcy, nagle stał się zadziwiająco bliski. Dla jednej z par eksperyment zakończył się ślubem! Można zatem uznać, że istnieje sprawdzony sposób na zakochanie, ale co zrobić, by nie skończyło się tylko na nim? Dr Stan Tatkin – psycholog, terapeuta, wykładowca, autor książek o miłości – uważa, że kluczem do trwałości związku jest wytworzenie bezpiecznej więzi między partnerami.  (marga)

  • Marzec. Bity w mózgu

Ile megabajtów pamięci zawiera ludzki mózg? Odpowiedzi na to pytanie szukała grupa badaczy z Howard Hughes Medical Institute oraz Salk Institute, kierowana przez Terrence’a Sejnowskiego. Naukowcy chcieli zbadać, jaka jest pojemność informacyjna ludzkiej tkanki mózgowej. W tym celu, na podstawie obrazów mikroskopowych, stworzyli trójwymiarową rekonstrukcję fragmentu tkanki mózgowej wielkości jednej czerwonej krwinki. Fragment pochodził z hipokampa – obszaru, któremu przypisuje się rolę w powstawaniu i przechowywaniu wspomnień. Ponieważ powszechnie uważa się, że nasza pamięć opiera się na tworzeniu nowych połączeń między neuronami (połączenia te nazywamy synapsami), naukowcy przyjrzeli się tym właśnie elementom. W analizach przyjęli założenie, że różnice w wielkości synaps są powiązane z siłą połączenia. W publikacji zamieszczonej w czasopiśmie „eLIFE” w listopadzie 2015 badacze podali, że synapsy występują w możliwych 26 „rozmiarach”, a mózg niezwykle precyzyjnie trzyma się tej „rozmiarówki”. Oznacza to, że każda synapsa przechowuje 4,7 bita informacji. Szacuje się, że w ludzkiej korze mózgowej występuje ok. 150 bilionów synaps! Terrence Sejnowski przyrównuje potencjał pamięciowy mózgu do ilości informacji przechowywanych na wszystkich stronach www. (Marek Binder)

  • Kwiecień. Lider z siłowni?...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI