Na TRoPach geniuszu

Mózg i umysł Laboratorium

Twórcze Rozwiązywanie Problemów – TRoP – to metoda, która pomaga uruchomić kreatywny potencjał drzemiący w każdym człowieku. Jak to działa?

Podróż przez całe Stany – z Nowego Jorku do Seattle – może być niezwykle inspirująca. Przekonał się o tym Jeff Bezos, który podczas takiej wyprawy wpadł na odważny – i trzeba przyznać nieco szalony – pomysł. Postanowił rzucić stałą i bezpieczną posadę w korporacji i założyć własną firmę w Seattle. Choć taka zmiana niosła duże ryzyko, Jeff otrzymał pełne wsparcie od żony, MacKenzie. Ba, ona również zrezygnowała z prestiżowej kariery. Może w tej niełatwej decyzji pomogły jej warsztaty twórczego pisania, w których tak chętnie uczestniczyła jako studentka? Notabene kursy prowadziła Toni Morrison, pisarka, Afroamerykanka, feministka i... późniejsza noblistka, która do dziś wspomina MacKenzie jako jedną z najzdolniejszych swoich studentek.

POLECAMY

W ten właśnie sposób Bezosowie założyli własną firmę – jej skromna siedziba mieściła się w garażu, a niewielka, ale starannie dobrana ekipa siedziała przy biurkach zrobionych ze starych drzwi. Nic więc dziwnego, że początkujący przedsiębiorca dostał się bez problemu na kurs finansowany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Księgarzy. Przez cztery dni Jeff uczył się, jak przygotować ciekawą ofertę i przetrwać na rynku zdominowanym przez korporacje.
Tak oto narodził się Amazon – dziś największy sklep internetowy na świecie.

Właściwy TRoP
Ile pomysłów – równie genialnych jak Amazon – pozostaje niezrealizowanych, choć są tak blisko, w zasięgu ręki... Psychologowie przekonują, że niemal w każdym człowieku tkwi kreatywny potencjał. Niestety, często pozostaje on niewykorzystany. Niektórym brak odwagi lub umiejętności, by otworzyć się na marzenia i możliwości, jakie przynosi życie. Inni zmagają się z „wewnętrznym krytykiem”, który z góry odrzuca każdy ich pomysł. A gdyby tak dać sobie szansę na przełom?

„Powstawanie pomysłów nie jest procesem przypadkowym. Pojawiają się one przypadkowo jedynie wtedy, gdy ludzie ich poszukują. Nie zdarza się to tym, którzy nie są dociekliwi, ani tym, którzy nie angażują się w intensywne poszukiwanie sposobności, możliwości, odpowiedzi lub wynalazków – przekonuje prof. Tony Proctor, ekspert marketingu i zarządzania z University of Chester, autor książki Twórcze rozwiązywanie problemów, znakomitego przewodnika po metodach TRoP w biznesie. TRoP – albo Twórcze Rozwiązywanie Problemów – należy do stosowanej dziedziny wiedzy zwanej heurystyką. To interdyscyplinarne podejście, które czerpie zarówno z psychologii poznawczej, neuronauk, jak i z filozofii, stawia sobie za cel skuteczne rozwiązywanie rozmaitych problemów.

Dzięki dekadom badań naukowcy znają zasady, które pomagają w uruchomieniu uśpionego kreatywnego potencjału. Prof. Edward Nęcka, ekspert psychologii poznawczej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wymienia wśród nich zasady różnorodności, odroczonego wartościowania, racjonalnej irracjonalności i ludyczności. A zatem proces TRoP zaczynamy od jak największej liczby różnorodnych pomysłów. W fazie eksploracji należy wyciszyć „wewnętrznego krytyka” i powstrzymać się od wszelkich ocen. Warto również oderwać się na chwilę od rzeczywistości i dać się ponieść fantazji. A jeszcze przy tym znaleźć czas na relaks i dobrą zabawę... Brzmi zwodniczo prosto? Cóż, czy jest to skuteczny sposób na genialne pomysły, można się przekonać tylko dzięki badaniom naukowym i... eksperymentom z włas[-]ną kreatywnością.

Piękna różnorodność
„Nie liczy się ilość, lecz jakość” – ileż to razy słyszeliśmy te słowa! Wiele osób jest przekonanych, że muszą starannie dopracować dwa, maksymalnie trzy pomysły, zanim podzielą się nimi z kimkolwiek. Tymczasem – jak przekonują naukowcy – nie tędy droga!

W pierwszej fazie TRoP, zwanej eksploracją, nowatorski pomysł wyłania się powoli i nieśmiało. Im bardziej nasz umysł jest otwarty – na wiedzę, rozwiązania (nawet te z pozoru niedorzecz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.POLECAMY

Przypisy