Na skutek picia

Wstęp

Uczniowie dotknięci FAS zachowują się, jakby byli znacznie młodsi, niż wskazuje ich wiek metrykalny. To jeden z powodów, dla których tak ciężko się z nimi pracuje.

FAS to Fetal Alcohol Syndrome, czyli płodowy zespół alkoholowy – tym terminem określa się różne zaburzenia, które występują u dzieci kobiet pijących alkohol w czasie ciąży. Diagnozowanie syndromu jest trudne – przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie matki przyznają się do spożywania trunków przed urodzeniem dziecka. Opracowane zostały jednak pewne kryteria, które mogą świadczyć o wystąpieniu FAS. Do podstawowych należą:
- udokumentowanie spożywania przez matkę alkoholu podczas ciąży,
- deficyty wzrostu, wagi i obwodu głowy noworodka,
- deficyty intelektualne i trudności w życiu społecznym,
- widoczne deformacje kończyn, twarzy, mięśnia sercowego oraz innych narządów.

Zaburzenia pierwotne i wtórne

U dzieci dotkniętych syndromem wyróżniamy dwie główne grupy zaburzeń: pierwotne i wtórne. Do pierwszej zaliczamy te zaburzenia, które są wynikiem uszkodzenia mózgu podczas rozwoju płodu. Ich zakres zależy od ilości wypijanego przez kobietę alkoholu, jej wieku i stanu zdrowia oraz okresu ciąży, w którym zaczęła pić. Zaburzenia pierwotne ujawniają się pod postacią nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym oraz intelektualnym. Wiele dzieci ma zdiagnozowane upośledzenie intelektualne różnego stopnia, choć zdarzają się takie, których iloraz inteligencji oscyluje wokoło przeciętnej lub przekracza tę granicę. Stanowią one jednak zdecydowaną mniejszość. Innym zaburzeniem pierwotnym są trudności z pamięcią i koncentracją, wynikające z neurologicznych nieprawidłowości rozwojowych. Cierpiącym z ich powodu dzieciom trudno się skupić i zachować ciągłość myślenia, problemy sprawia im myślenie abstrakcyjne. Nie potrafią przewidywać i planować, zatem nie są w stanie podejmować przemyślanych działań oraz oceniać konsekwencji swojego postępowania. Cierpią też z powodu nadwrażliwości na dotyk, która często jest powodem nadmiernej impulsywności i agresji.

Zaburzenia wtórne są efektem nieprawidłowej opieki nad dziec­kiem z syndromem FAS. Zaliczamy do nich m.in.:
•    wyuczoną sztywność zachowań, bezradność i niezdolność do mobilizacji,
•    zmęczenie, zniechęcenie, szybkie poddawanie się,
•    niechęć do podejmowania wysiłku, aby osiągnąć zamierzony cel,
•    niską samoocenę oraz zaburzone poczucie własnej wartości,
•    pragnienie izolacji oraz niechęć do nawiązywania kontaktów towarzyskich.

Do zaburzeń wtórnych zaliczamy również te, które występują w późniejszych etapach życia. Skutki płodowego zespołu alkoholowego odczuwa się bowiem przez całe życie, choć zewnętrzne defekty są widoczne tylko do...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI