Na lato szczególnie...

Wstęp

Jako nauczyciele i wychowawcy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobry kontakt dziecka z rówieśnikami, dobre relacje w klasie szkolnej, umiejętności społeczne uczniów. Czy jednak myślimy o tych sprawach w kontekście samotności dziecka? Warto pamiętać, że nasz mały uczeń może doznawać uczucia przejmującej samotności. O typach szkolnych samotników i o pomocy, jakiej możemy im udzielić, pisze Jarosław Jagieła.

Pedofilia, molestowanie seksualne dzieci i pornografia z udziałem nieletnich, to ogromnie trudne i jednocześnie bardzo aktualne dziś tematy. W bloku poświęconym tym problemom przedstawiamy artykuły fachowców – Kazimierza Pospiszyla, Zbigniewa Izdebskiego, Agnieszki Widery-Wysoczańskiej, Małgorzaty Kordoń. Mamy nadzieję, że teksty te pomogą Wam pogłębić wiedzę na temat pedofilii, zwrócą uwagę na ciemne strony Internetu, pokażą, jak reagować i pomagać uczniowi dotkniętemu przemocą seksualną.

Coraz więcej nauczycieli jest zmęczonych wykonywanym zawodem. Brakuje im motywacji, poczucia spełnienia oraz społecznego szacunku. Wielu z nich poddaje się, rezygnuje z pracy. Inni próbują coś zmienić, walczyć ze zniechęceniem i własną niemocą. O ryzyku wypalenia zawodowego u nauczycieli pisze Stanisława Tucholska.

POLECAMY

Widmo sukcesu unosi się nad szkołą jak uśmiechnięty wampir. Coraz większą wagę przywiązuje się w niej do pozycji zajmowanej w rankingach i liczby olimpijczyków. Traci na tym przeciętny uczeń, który przestaje wierzyć we własne możliwości. A przecież...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI