Na jesień szczególnie...

Wstęp

Nauczyciel poniżany przez wychowanków, sprzedane tematy, przekupieni egzaminatorzy, uczeń dealerem narkotyków. Skandal w szkole! Czy szkoła może się przygotować do sytuacji kryzysowych? Co powinna zrobić, aby skutecznie działać, gdy się pojawią? Jak efektywnie współpracować z uczniami, ich rodzicami i mediami? Ten trudny temat porusza Ewa Blankenstein.

Kiedy dziecko odmawia pójścia do szkoły, twierdzi, że ma gorączkę lub nudności, płacze, histeryzuje, nie zawsze oznacza to, że nie chce mu się uczyć. Być może cierpi na fobię szkolną. Czym ona jest i jak sobie z nią radzić, na przykładzie konkretnych przypadków omawiają Rafał Antkowiak i Agnieszka Bleja.

Gimnazjum to osobny świat. Rządzi się własnymi, niepisanymi prawami. Z myślą o nauczycielach, aktywnych uczestnikach gimnazjalnej rzeczywistości, stworzyliśmy blok poświęcony tej tematyce. Beata Ziółkowska, Mariusz Bartczak i Dorota Turska, psychologowie, piszą o specyficznej gimnazjalnej przestrzeni.

W mnogości szkolnych spraw nauczyciele skupiają się na uczniach sprawiających kłopoty, a zapominają o tych, którzy są uzdolnieni. W bloku poświęconym dzieciom zdolnym prof. Andrzej Sękowski mówi o ich sytuacji w polskiej szkole, prof. Wiesława Limont ukazuje psychologiczne aspekty funkcjonowania utalentowanego dziecka, a dr Justyna Dobrołowicz doradza, jak z nim efektywnie pracować.

POLECAMY

Trudni uczniowie zdarzają się zawsze i wszystkim nauczycielom. Są w elitarnych liceach, zawodówkach czy w szkołach w niewielkich miejscowościach. Niewątpliwie jednak sposób, w jaki nauczyciele...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI