Na ekstrakilogramy po pandemii –

ratunkiem bakterie z naszych jelit

Poradnik o zdrowiu

 
Rozwój epidemii COVID-19 zapoczątkował wiele zmian w naszym życiu. Wprowadzane restrykcje, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, spowodowały nie tylko izolację społeczną i zamknięcie nas w domach, ale również niekorzystne zmiany stylu życia, które przekładają się na wzrost odsetka osób z nadmierną masą ciała. W walce ze zbędnymi kilogramami warto zwrócić uwagę na mikrobiotę, czyli bakterie zasiedlające jelita, które regulują wiele przemian metabolicznych, a w konsekwencji mogą przeciwdziałać przybieraniu na wadze. 

POLECAMY

Epidemia otyłości 

Dane Światowej Organizacji Zdrowia alarmują, że częstość występowania otyłości systematycznie rośnie, osiągając aktualnie rozmiary pandemii. Szacuje się, że nadwaga dotyka 39% populacji ogólnej, co stanowi ponad 1,9 mld ludzi powyżej 18. roku życia, z czego aż 650 mln stanowią osoby otyłe. Niepokojący jest fakt, że począwszy od 1975 r. odsetek osób z nadmierną masą ciała potroił się.

Otyłość postcovidowa

Pod pojęciem otyłości postcovidowej rozumiany jest wzrost masy ciała będący następstwem nie tylko przewlekłego dodatniego bilansu energetycznego, ale także ograniczeń w dostępie do różnych form aktywności ruchowej. Wraz z wprowadzaniem kolejnych obostrzeń (lockdownu) zmianie uległy zarówno zwyczaje żywieniowe Polaków, jak również możliwości spędzania wolnego czasu. W początkowej fazie epidemii znaczna część osób poczyniła spore zapasy żywnościowe, zazwyczaj w postaci wysokoenergetycznych produktów węglowodanowych, takich jak ryż, kasze czy makarony. Konieczność pozostania w domu wraz z pracą i nauką zdalną wiąże się z łatwiejszym dostępem do pożywienia (m.in. częstszym sięganiem do lodówki), a w efekcie wzrostem liczby zjadanych kalorii. Sytuacji nie poprawia zamknięcie większości obiektów sportowych, co przekłada się na zaprzestanie podejmowania aktywności fizycznej. Wymienione powyżej czynniki, 
tj. wysokokaloryczna dieta w połączeniu z siedzącym trybem życia, przyczyniają się do na...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI